Místo samostatného podchodu se původně plánovalo vybudování nadjezdu a poté podchodu. Ale uprostřed výkopových prací objevili dělníci pozůstatky přehrady a tunelu. Nenadálý objev vedl k odkrytí starobylého a tajemného světa, který vědci považují za zázrak. Pod ulicemi Puebly byla odhalena 500 let stará řada tunelů. Předpokládá se, že systém tunelů se táhne v délce více než 10 kilometrů.

Zázračný tunel

Podle článku Al-Džazíry byl tunel nalezený v historickém centru Puebly a předpokládá se, že byl vybudovaný v koloniálním období. Systém podzemních tunelů pochází z roku 1531. Více než 10kilometrový tunel je tvořený malými komorami, oblouky a kamennými schody, které sahají od 16. do 19. století. Tento objev vrhl nové světlo na historii města Puebla a otevřel nové možnosti výzkumu.

Tunely a jeskyně můžete mít na spoustě míst na světě," říká Sergio Vergara, ředitel Historického a památkového centra v Pueble. „Ale tady je zajímavé, že tyto tunely jsou pod městem. To je to, co činí tuto síť důležitou."

Účel stále nejistý

Tunely byly v Mexiku s největší pravděpodobností využívané mimo jiné jako únikové cesty během válek, jako podzemní vodní kanály a jako skladovací prostory pro zboží. Přesto se toho o nich ještě tolik neví, ani to, proč byly postavené a kdo je používal. O jejich vybudování se zřejmě zasloužili španělští conquistadoři v 16. století. Vergara říká, že nejnovější úseky tunelu pocházejí z 19. století, a mimo jiné je jeptišky a mniši používali k přesunu z kostela do kostela, vojáci je užívali během bitvy a koně a lidé chodili z domu do domu.

Představa, že by se lidé v rámci svého životního stylu pohybovali pod zemí, a ne nad ní, vám dává novou představu o tom, jaká zde byla mobilita v koloniální době. Chodilo se z domorodých oblastí do španělských oblastí, do kostelů, do oblastí moci a na bojiště a do kasáren," říká Vergara.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Je to zázrak?

Objev systému tunelů byl vědci i historiky označený za zázrak. Doktor Jesus Sanchez, profesor historie na univerzitě v Pueble, prohlásil: „Skutečnost, že tento systém tunelů zůstal neporušený po tolik let, není nic jiného než zázrak. Je to pokladnice informací a bude neocenitelná pro pochopení historie Puebly."

Objev systému tunelů vyvolal zájem turistů i místních obyvatel. Mnoho zájezdů nyní zahrnuje návštěvu tunelů, a dokonce se plánuje vytvoření muzea věnovaného historii tunelů a jejich objevu. Dělníci zde totiž také objevili artefakty. Vedle hraček, kuliček a starožitných kuchyňských potřeb se v bahně našlo i množství zbraní, nábojů a střelného prachu. Zbraně byly datované převážně do poloviny 19. století, kdy došlo ke konfliktu mezi Mexikem a Francií v bitvě u Puebly.

Lákadlo i pro turisty

Náhodný objev systému tunelů v Pueble změnil pravidla hry při studiu historie města. Tunely umožnily nahlédnout do minulosti a otevřely nové možnosti výzkumu. Vzhledem k plánům na vytvoření muzea věnovaného tunelům je zřejmé, že objev bude i nadále významnou součástí historie a kultury města Puebla.

Od objevení tunelů a od jejich otevření veřejnosti v roce 2016 se do mexického města sjíždějí tisíce turistů, aby si je prohlédli. Představitelé města tvrdí, že od jejich otevření se na ně přišlo podívat 140 000 lidí.

Zdroje: aljazeera.com,  mexicanroutes.com, en.wikipedia.org/wiki/Puebla_tunnels, www.atlasobscura.com