Dělníci se omylem prokopli do tunelu. Objevili prastarý tajemný svět. Je to zázrak, tvrdí vědci

Tereza Malá | 9. 5. 2023

Mexické město Puebla je známé svou bohatou historií a úžasnou architekturou, ale přesto skrývá mnohem víc, než se na první pohled zdá. V roce 2014 se skupina dělníků při práci na stavbě nešťastnou náhodou prokopala do tunelu, když stavěli podchod. Místo něj objevili prastarý desetikilometrový tunel.

Místo samostatného podchodu se původně plánovalo vybudování nadjezdu a poté podchodu. Ale uprostřed výkopových prací objevili dělníci pozůstatky přehrady a tunelu. Nenadálý objev vedl k odkrytí starobylého a tajemného světa, který vědci považují za zázrak. Pod ulicemi Puebly byla odhalena 500 let stará řada tunelů. Předpokládá se, že systém tunelů se táhne v délce více než 10 kilometrů.

Zázračný tunel

Podle článku Al-Džazíry byl tunel nalezený v historickém centru Puebly a předpokládá se, že byl vybudovaný v koloniálním období. Systém podzemních tunelů pochází z roku 1531. Více než 10kilometrový tunel je tvořený malými komorami, oblouky a kamennými schody, které sahají od 16. do 19. století. Tento objev vrhl nové světlo na historii města Puebla a otevřel nové možnosti výzkumu.

Tunely a jeskyně můžete mít na spoustě míst na světě," říká Sergio Vergara, ředitel Historického a památkového centra v Pueble. „Ale tady je zajímavé, že tyto tunely jsou pod městem. To je to, co činí tuto síť důležitou."

Pod krávou se propadla zem. Farmáře zavedla do podzemního světa, pro který není vysvětlení
Magazín

Pod krávou se propadla zem. Farmáře zavedla do podzemního světa, pro který není vysvětlení

Účel stále nejistý

Tunely byly v Mexiku s největší pravděpodobností využívané mimo jiné jako únikové cesty během válek, jako podzemní vodní kanály a jako skladovací prostory pro zboží. Přesto se toho o nich ještě tolik neví, ani to, proč byly postavené a kdo je používal. O jejich vybudování se zřejmě zasloužili španělští conquistadoři v 16. století. Vergara říká, že nejnovější úseky tunelu pocházejí z 19. století, a mimo jiné je jeptišky a mniši používali k přesunu z kostela do kostela, vojáci je užívali během bitvy a koně a lidé chodili z domu do domu.

Představa, že by se lidé v rámci svého životního stylu pohybovali pod zemí, a ne nad ní, vám dává novou představu o tom, jaká zde byla mobilita v koloniální době. Chodilo se z domorodých oblastí do španělských oblastí, do kostelů, do oblastí moci a na bojiště a do kasáren," říká Vergara.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Je to zázrak?

Objev systému tunelů byl vědci i historiky označený za zázrak. Doktor Jesus Sanchez, profesor historie na univerzitě v Pueble, prohlásil: „Skutečnost, že tento systém tunelů zůstal neporušený po tolik let, není nic jiného než zázrak. Je to pokladnice informací a bude neocenitelná pro pochopení historie Puebly."

Objev systému tunelů vyvolal zájem turistů i místních obyvatel. Mnoho zájezdů nyní zahrnuje návštěvu tunelů, a dokonce se plánuje vytvoření muzea věnovaného historii tunelů a jejich objevu. Dělníci zde totiž také objevili artefakty. Vedle hraček, kuliček a starožitných kuchyňských potřeb se v bahně našlo i množství zbraní, nábojů a střelného prachu. Zbraně byly datované převážně do poloviny 19. století, kdy došlo ke konfliktu mezi Mexikem a Francií v bitvě u Puebly.

Tohle šílené létající auto není Photoshop. Mělo se v 70. letech vyrábět. Zabilo ale svého tvůrce
Magazín

Tohle šílené létající auto není Photoshop. Mělo se v 70. letech vyrábět. Zabilo ale svého tvůrce

Lákadlo i pro turisty

Náhodný objev systému tunelů v Pueble změnil pravidla hry při studiu historie města. Tunely umožnily nahlédnout do minulosti a otevřely nové možnosti výzkumu. Vzhledem k plánům na vytvoření muzea věnovaného tunelům je zřejmé, že objev bude i nadále významnou součástí historie a kultury města Puebla.

Od objevení tunelů a od jejich otevření veřejnosti v roce 2016 se do mexického města sjíždějí tisíce turistů, aby si je prohlédli. Představitelé města tvrdí, že od jejich otevření se na ně přišlo podívat 140 000 lidí.

Zdroje: aljazeera.com,  mexicanroutes.com, en.wikipedia.org/wiki/Puebla_tunnels, www.atlasobscura.com

Tagy Al-Džazíra Francie historie Jesús Sánchez kostel Mexiko objev Puebla Sergio Vergara tunel