Tajemství Tutanchamonovy hrobky?

Tutanchamonovu hrobku po patnácti letech neúspěšného pátrání objevil 4. listopadu 1922 britský archeolog a egyptolog Howard Carter. V pohřební komoře s bohatou výbavou našel i slavné hieroglyfy. „Tut“ zemřel nečekaně po necelých deseti letech vlády v pouhých devatenácti letech, a tak musel být pohřben zřejmě „narychlo“. Přesto si archeologové lámali hlavu, proč měl tak významný faraon poměrně malou hrobku. „Tutanchamonova hrobka nás vždycky mátla svým podivným tvarem. Je velmi malá a není taková, jakou bychom na krále očekávali,“ říká Nicholas Reeves, bývalý kurátor oddělení egyptských starožitností Britského muzea a světově uznávaný egyptolog.

Teorie skrytých komor

Archeologové jsou již dlouhá léta přesvědčení, že je Tutova hrobka pouze vnější částí podstatně větší hrobky, která byla postavená pro slavnou královnu Nefertiti. Její vlastní pohřební komory, ve kterých stále spočívá její mumifikované tělo, je samostatná stavba, která je skrytá. „Zdaleka to nevypadá, že by byl Tutanchamon pohřben v rozšířené nevyužívané hrobce, ale spíše jako by byl pouze vetřelcem ve vnější části podstatně větší královské hrobky, říká Reeves. Předpokládá se, že do ní vede vchod skrytý ve faraonově hrobce, a že východní či západní stěna je falešná zeď.   

Následující video ukazuje odkytí Tutanchamonovy hrobky

Zdroj: Youtube

V roce 2015 probíhaly v Tutanchamonově hrobce výzkumné práce za pomocí nových technologií, včetně radarových průzkumů. Zatímco část odborníků, kteří použili automatické filtrování šumu tvrdí, že tam nic není, jiní se domnívají, že část severní stěny je stavba, nikoli skalní podloží. Sám Reeves tehdy tvrdil, že snímky s vysokým rozlišením ukazují pod omítnutými malovanými zdmi linie, které naznačují, že tam jsou dveřní otvory. Jiní byli přesvědčení, že to není průkazné. 

Rozporuplný průzkum neukázal, zda se za zdí nachází další stavba a teorie tak nebyla prokázaná.

Nová stopa klíčem

Reeves se nevzdal a přesně po sto letech od vykopání Tutanchamonovy hrobky Carterem v ní objevil skryté hieroglyfy. „Je velmi snadné odepsat to jako pouhou fantazii, ale zjistil jsem, že výzdoba stěn v pohřební komoře byla změněna…“. Teorie skryté královské hrobky znova ožila. Co tedy objevil? Reeves zjistil, že kartuše, které zobrazují, jak Aye II. jako nástupce Tutanchamona provádí pohřební rituál „otevření úst“, aby se zesnulému vrátily smysly, jsou namalovány na kartuše, na kterých ten samý rituál provádí Tutanchamon jako nástupce Nefertiti při jejím pohřbu.

Reeves uvedl: „Tohle je pro mě nejvýznamnější událost v dějinách. Při bližším zkoumání Ayových kartuší jsou patrné zřetelné stopy dřívějšího jména – Tutanchamonova. Tento závěr naprosto potvrzují i profily obličejů na kartuších – Aye, Tutanchamona i Nefertiti…“

Dle něho jde o jasné důkazy, že hrobka byla postavená pro královnu Nefertiti a že je tam i pohřbená. Tvrdí, že jeho nález naznačují i nové studie, termovizní snímkování a analýzy růstu plísní.

Zdroje: earthlymission.com, www.theguardian.com, greekreporter.com