Archeologové, jak se zdá, vyřešili záhadu kolem dýky, která před 3400 lety patřila králi Tutanchamonovi.

Nejzáhadnější předmět z Tutanchamonovy hrobky

Nová analýza zbraně nalezené v roce 1922 ve faraonově hrobce odhalila, že byla ukovaná z meteoritu pocházejícího mimo Egypt.

Tento objev tak potvrzuje dřívější teorii, že ozdobná dýka musela být egyptskému vládci darována ze zahraničí.

Původ artefaktu a způsob jeho výroby však dlouho zůstávaly jednou z velkých záhad obklopujících Tutanchamonovy "hrobové" předměty.

Nerezavějící křehká zbraň nepochází ze Země

Nalezená dýka je záhadná a neobvyklá hlavně tím, že je vyrobena z kovu, který Egypťané začali tavit mnohem později, než je datována vláda tohoto vládce. A to o rovných 500 let. Zmíněným kovem nebylo nic jiného než železo.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

V době vlády krále Tutanchamona (1333 až 1323 př. n. l.) Egypťané totiž neznali způsob jeho zpracovnání. Železo tak bylo vzácnou a drahou komoditou, která často pocházela z meteoritů.

Již v roce 2016 však vědci začali být vyřešení této záhady blíž. Ukázalo se, že chemické složení třinácticentimetrové nerezavějící čepele pochází ze železného meteoritu. A celá dýka byla vyrobena velmi odborně.

Historické záznamy nalezené v egyptské Amarně navíc ukazují, že Tušratta, král Mitanni v Anatolii, daroval nejméně jednu takovou železnou dýku Amenhotepovi III. A to přibližně v letech 1390 až 1352 př. n. l.

Nová analýza týmu z Chiba Institute of Technology v Japonsku odhalila, že předmět byl pravděpodobně vyroben mimo Egypt. Vědci následně popsali své zkoumání v časopise Meteoritics & Planetary Science.

Provedli rentgenovou analýzu dýky, která se nachází v Egyptském muzeu v Káhiře.

Výsledky byly překvapující. Ukázalo se, že zlatá rukojeť byla zřejmě vyrobena pomocí lepicího materiálu známého jako vápenná omítka. Ani ta se však v Egyptě za dob vlády Tutanchamona nepoužívala. Byla ale využívána řemeslníky v jiných částech světa.

Analýzy ukázaly, že artefakt byl vyroben technikou, při které došlo k zahřátí kovu na zhruba 950 °C. To podle vědců skutečně "naznačuje jeho zahraniční původ, pravděpodobně z Mitanni v Anatolii". To by odpovídalo staroegyptským záznamům, které tvrdí, že železnou dýku se zlatou rukojetí daroval mitannský král Amenhotepovi III, dědečkovi Tutanchamona.

A tak je možné, že dýka nalezená v hrobě Tutanchamova, nebyla ničím jiným, než dědictvím jeho dědečka, předávána pro svou vzácnost z generace na generaci.

Zdroje:

gizmodo.com

astronomy.com

www.sciencealert.com