Z pokladů přecházel zrak. 30 modelů lodí, dětské hračky, několik desítek dřevěných skříněk, sochy, vázy, posmrtná maska nebo zbraně. 3500 cenností vyzvedávali vědci osm let. Mezi ně patřila i na první pohled nenápadná dýka.

Ležela hned vedle mumifikovaného těla faraona a s největší pravděpodobností byla použita při posmrtném obřadu. Když ji archeologové prozkoumali blíže, zjistili, že je vyrobena z velmi neobvyklého materiálu. Byla železná.

Tutanchamonova dýka

Problémem totiž bylo, že v době mumifikace krále Tutanchamona, přibližně v roce 1323 př. n. l., bylo tavení a výroba železa vzácná. Archeologické důkazy zároveň naznačují, že Egypťané železo využívali až od 5. století př. n . l. Odkud se tedy dýka vzala?

Původ nože se podařilo odhalit až v roce 2016. Tým odborníků z italských a egyptských vědeckých institucí ji podrobil neinvazivní analýze rentgenovou fluorescenční spektrometrií. Zjistili, že obsahuje několik procent niklu, kobaltu a dalších prvků, kterými se pyšní pouze jeden materiál. Meteorit.

„Povrch čepele je homogenní a jemný. Zbytky inkluzí troilitu naznačují, že dýka byla vyrobena nízkoteplotním kováním pod 950 °C. Zlatá rukojeť obsahuje vápno, jež se začalo v Egyptě používat až v době Ptolemaiovců,” píší vědci. „To naznačuje, že byla do země pyramid dovezena.”

Vzácný dar

Tuto hypotézu potvrzují tzv. dopisy z Amarny. Ty obsahují seznam darů, včetně železné dýky se zlatou pochvou, věnované Tutanchamonovo dědečkovi. Odborníci předpokládají, že zbraň byla zhotovena zručným řemeslníkem z říše Mitanni, který měl se zpracováním vesmírného kamene, jenž dopadl na naši planetu, bohaté zkušenosti.

Zdroj: Youtube

Tento indoevropský národ obýval dnešní jihovýchodní Turecko, severní Sýrii a severní Irák. Společně s Chetity byli průkopníky kovářství a zpracování meteorického železa již kolem roku 2300 př. n. l.

Zdroj:

www.onlinelibrary.wiley.com,www.en.wikipedia.org/wiki