Tutanchamonův náhrdelník

Cennosti pohřbené spolu s faraonem poprvé objevili Howard Carter a lord Carnarvon v roce 1922, když odkryli jeho hrobku v Údolí králů v Egyptě. Byl mezi nimi také dokonale zachovalý pektorál neboli brož.

V samém středu pektorálu se nachází perla. Žlutohnědý skarabeus, který je vyrobený ze žlutého křemenného skla pocházejícího z písku na Sahaře a tvarovaného a leštěného starověkými řemeslníky. 

Skutečný původ skla byl dlouhou dobu tajemstvím. Podle nových výzkumů vzniklo křemenné sklo před zhruba 28 miliony let. Příčinou jeho vzniku byla dávná kometa, která vstoupila do zemské atmosféry a explodovala nad Egyptem.

Exploze zahřála písek pod sebou na teplotu 2 000 stupňů Celsia. Právě rozžhavený písek se přeměnil na obrovské množství žlutého křemičitého skla. Lze ho i dnes nalézt na přibližně 6 000 km2 saharské plochy. 

Křemenné sklo bylo jedním z vodítek, vedoucím profesora Jana Kramerse z univerzity v jihoafrickém Johannesburgu a jeho kolegy k pozoruhodnému objevu. 

Mimozemský původ

V oblasti výskytu křemenného skla se nalezl také záhadný černý kamínek. Chemické analýzy prokázaly, že představuje vůbec první známý exemplář jádra komety.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Důsledkem exploze vznikly také mikroskopické diamanty nalezené uvnitř oblázku. „Diamanty vznikají z materiálu nesoucího uhlík. Obvykle vznikají hluboko v zemi, kde je vysoký tlak, ale velmi vysoký tlak můžete vytvořit i nárazem. Část komety dopadla a nárazem vznikly diamanty," uvedl Kramers.

Tým pojmenoval diamantonosný oblázek "Hypatia". Podle první známé matematičky, astronomky a filozofky Hypatie Alexandrijské.

Jde o vůbec první nález komety objevené na naší planetě. Výjimkou byly jen prachové částice mikroskopických rozměrů, objevené v horních vrstvách atmosféry a prach bohatý na uhlík v antarktickém ledu. 

Vesmírné agentury v minulosti utratily miliardy dolarů, aby zajistily i to nejmenší množství nedotčené kometární hmoty. „NASA a Evropská kosmická agentura vynaložily miliardy dolarů k zajištění alespoň několika mikrogramů kometárního materiálu a jeho dopravení na Zemi. Nyní nastal zlom. Objevili jsme svatý grál bez nutnosti utrácet další miliardy dolarů," dodal Kramers.

Zdroje: www.forbes.com, www.heritagedaily.com, www.ancient-origins.net