Hluboko v peruánské džungli se fotograf Paul Redman vydal na neobyčejnou expedici. V doprovodu lidí z kmene Harakbutů putoval několik dní drsným terénem a rozbouřenými řekami za legendární relikvií - Rostro Harakbut, obří kamennou tváří, která se zapsala do análů jejich ústní historie.

Jaký je původ tváře?

Harakbutská tvář, záhadná památka ukrytá hluboko v amazonském deštném pralese v Peru, po staletí mate badatele a zajímá domorodé kmeny. Tato do skalního převisu vytesaná a detailně propracovaná lidská tvář, známá jako Rostro, má pro kmen Harakbutů, jedno z nejstarších domorodých společenství v oblasti Madre de Dios, velký kulturní a duchovní význam.

Harakbutská tvář se nachází v chráněné přírodní oblasti Amarakaeri Communal Reserve, která byla vytvořena v roce 2002, a čelí bezprostřednímu ohrožení průmyslovými zásahy, včetně nelegální těžby a kácení. Navzdory odlehlé poloze tohoto posvátného místa vzbudila tvář pozornost kvůli své zvláštní podobnosti s lidskou vizáží, což vyvolává otázky o jejím původu.

Má jít ale skutečně o tvář?

Harakbutové věří, že tvář stvořil Toto, mocný prapůvodní duch, ale odborníci se stále rozcházejí v názoru, zda se jedná o přírodní útvar, nebo o památku vytvořenou člověkem. Nedávné expedice vedené harakbutskými vůdci a doprovázené výzkumníky a filmaři znovu rozvířily debatu. Tom Bewick, pracovník Nadace deštných pralesů, je pevně přesvědčen, že tvář vytesali lidé. Pozoroval výrazné znaky a přesné rysy, které naznačují záměrné řemeslné zpracování.

Význam harakbutské tváře umocňuje její odlehlá poloha, která zpochybňuje konvenční vzorce, jež jsou vidět u megalitických staveb vytvořených člověkem. Zatímco někteří tvrdí, že pareidolie, jev, při němž lidské oko vnímá známé tvary v přírodních objektech, by mohla vysvětlit vzhled obličeje, jeho složitost a realistické vlastnosti nadále odborníky matou.

Jak tvář skončí…

Budoucnost Harakbutské tváře bohužel visí na vlásku, protože velké společnosti jako Hunt Oil ohrožují ekologickou integritu okolního regionu. Navzdory úsilí aktivistů a domorodých kmenů zůstává zachování tohoto starobylého zázraku těžkým bojem proti silám industrializace a vyvolává hluboké otázky o odpovědnosti lidstva za ochranu posledních nedotčených svatyní Země.

Toto monumentální dobrodružství, popsané v dokumentárním filmu "Setkání", je zachycením úchvatného okamžiku, kdy tým expedice narazil na kolosální tvář. Rostro Harakbut, dramaticky usazený nad majestátním vodopádem, se nápadně podobá tajemným kamenným postavám z Velikonočního ostrova a vyvolává pocit tajemství a dávné moudrosti.

Přesvědčte se sami:

Zdroj: Youtube

Strážce oblasti, ale i celého národa

Rostro Harakbut se svými složitými řezbami a impozantní přítomností je víc než jen dílo přírody - je to mistrovské dílo vytvarované lidskýma rukama, svědectví o řemeslné zručnosti dávných civilizací. Kamenná stěna, strategicky umístěná nad údolím řeky a vévodící vodopádu, nese znaky, které naznačují, že byla pečlivě vytesána primitivními nástroji, což svědčí o zručnosti jejích tvůrců.

Přestože původ Rostro Harakbut zůstává zahalen tajemstvím, jeho význam pro původní obyvatele je nepopiratelný. Tento monumentální objev slouží jako maják naděje pro kmen Harakbutů, který čelí mnoha výzvám v boji za ochranu své původní země před nelegálními dřevorubci, těžaři a kolonisty.

Zdroje: news.mongabay.com, www.theguardian.com, earthlymission.com