Na marťanské Cydonii

Na planetě Mars v oblasti pojmenované Cydonie leží několik podivuhodných geologických útvarů, které zdánlivě vypadají jako by je vytvořila civilizace neznámých stvoření. Je mezi nimi jeden, který vypadá jako humanoidní tvář. Jeho snímek poprvé pořídila 25. července 1976 sonda Viking 1. Má oči, nos, pusu, rysy tváře zvýrazňují černé tečky (ty, jak se později ukázalo, byly jen chyba v přenosu dat, tzv. šum). Přestože již tehdy vedoucí tohoto vědeckého projektu G. Soffen odmítal, že by šlo o dílo neznámé civilizace a označil tvář jako „hru světel a stínů“, snímek byl v řadách příznivců mimozemšťanů považován jako důkaz o jejich existenci. Patří mezi ně i americký spisovatel a zastánce konspiračních teorií o NASA a ztracených mimozemských civilizací na Marsu i Měsíci R. Ch. Hoagland. Ten tvrdil, že spolu s dalšími objekty, které připomínají pyramidy, je to pozůstatek pradávného osídlení. Je však vědci považován za pseudovědce…

Tvář na Marsu má více tváří

Léta byl z vědeckého hlediska snímek Tvář na Marsu považován za optický klam, projev pareidolie, jevu, kdy člověk díky fantazii vidí, například v mracích, skalách, krápnících či jiných přírodních útvarech, ale i třeba v částech těl, určitý tvar, který připomíná známou věc (bubínek, ohryzek, varhany). Dle odborníků NASA je to obyčejný skalní útvar. Hoagland však nebyl jediný, kdo věřil, že to není obyčejná skála. Aby NASA učinila přítrž všem spekulacím o neznámém původu „tváře“, zveřejnila některé snímky, které pořídily v daleko lepším rozlišení a kvalitě sondy NASA Mars Global Surveyor (1997-2006) a Mars Reconnaissance Orbiter (od 2006). A také sonda Evropské kosmické agentury Mars Express (od 2003).

Jejich uveřejněním však NASA jen přilila oheň k dalším spekulacím. Jak se ukázalo, ať záměrně či omylem šlo o upravené a zkreslené snímky, kde navíc technici dotvořili pravou polovinu tváře, která je ve stínu a nevyfotili ani sondy Viking ani Mars Global Surveyor. Snímek byl navíc podroben ortorektifikaci. To je postup, kdy se šikmý záběr upraví tak, aby vypadal jako pořízený shora. Na „neshody“ na snímcích upozornil odborník Mark Carlotto.

Zdroj: Youtube

„Tvář“ pod drobnohledem

Mark Carlotto je inženýr, vědec a autor více než stovky odborných článků a sedmi knih, který se více než 40 let pohybuje v oblasti satelitního snímkování, dálkového průzkumu Země, zpracování obrazu a rozpoznávání vzorců. V roce 1981 získal doktorát z elektrotechniky na Carnegie-Mellon University. Kromě svého zaměstnání inženýra v leteckém a kosmickém průmyslu se v roce 1985 jako nezávislý vědec začal zabývat i planetárními záhadami a UFO, a to právě díky „Tváři na Marsu“.

V jednom ze svých příspěvků předkládá vyhodnocení zpracování snímků sondy MGS, kde popisuje procesy čištění, vylepšování a ortorektifikaci. Kromě jiného uvádí, že je na snímcích Vikingů dojem tváře zcela zřejmý a mnohé rysy jsou patrné i na snímcích MGS. Pokud je to skutečně tvář, je značně erodovaná. „Ačkoli symetrie plošiny, přesnost zkoseného okraje, lineární rysy v horní části hlavy jsou nápadné, snad je lze vysvětlit geologicky,“ uvádí. Kromě geometrických tvarů zmiňuje také nejasnost ohledně „chybějící“ pravé poloviny tváře a připouští, že subjektivní dojem ovlivňuje světlo. Domnívá se, že pokud je to skutečně „tvář“, mohla být navržena tak, aby ji bylo možné pozorovat za lepších světelných podmínek. Věří, že její skutečný původ pomůžou odhalit další snímky.

Zdroje: paramag.eu, carlotto.us, en.wikipedia.org