V historii bylo zaznamenáno mnoho zpráv o mracích, které se nápadně podobaly lidským tvářím nebo známým postavám. I když jsou tyto jevy obvykle výsledkem přirozených meteorologických procesů a lidské psychologie, často podněcují představivost a vyvolávají zvědavost.

Na kanadský případ se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Záhadný mrak připomínající lidskou tvář během bouře v Kanadě upoutal pozornost mnoha lidí a vyvolal debatu o jeho významu. Amatérský kameraman Denis Farmer zachytil neobvyklý úkaz v Grand Falls v Novém Brunšviku a nahrál záběry na YouTube. Na videu se zdá, že temnou a rozbouřenou oblohou prochází obří obličej se špičatým nosem, okem a usmívajícími se ústy. Někteří pozorovatelé pak následně na internetu spekulují o možném významu této zvláštní formace mraků.

Odborníci na meteorologii se k tomuto jevu vyjádřili a vysvětlili, že takovéto mraky se sice vyskytují zřídka, ale mohou se vyskytnout během nepříznivých povětrnostních jevů. Rychle se měnící tvar mraků v kombinaci s lidským sklonem k pareidolii (sklon vidět známé vzory v náhodných objektech) může vést k vnímání tváří nebo rozpoznatelných tvarů v mracích. Tento optický klam často vzniká, když se z určitého pozorovacího stanoviště srovnají specifické kombinace vrstev mraků.

Tváře v mracích v historii

Jedním ze známých příkladů pareidolie mraků je "tvář na Marsu". V roce 1976 zachytila sonda NASA Viking 1 snímek povrchu Marsu, na kterém se zdál být vidět útvar podobný tváři. Vedlo to k rozsáhlým spekulacím a debatám o tom, zda se jedná o důkaz dávné mimozemské civilizace. Následné snímky s vysokým rozlišením však odhalily, že vzhled připomínající tvář je výsledkem úhlu dopadu slunečního světla a eroze marťanské krajiny, což vyvrátilo domněnku o mimozemském monumentu.

Představy a realita

Blíže k Zemi lidé hlásili, že v oblačných útvarech vidí tváře historických postav, náboženských ikon, a dokonce i fiktivních postav. Tato pozorování jsou často ovlivněná kulturními a osobními asociacemi. Někteří například tvrdí, že v mracích vidí tvář Ježíše, Panny Marie nebo jiných náboženských postav, což vede k náboženským výkladům a poutím za svědky těchto údajných zázraků.

V populární kultuře se mraky připomínající známé postavy nebo celebrity také dostaly na titulní stránky novin. Pozornost a diskusi mezi pozorovateli vzbudil například mrak, který se zdánlivě podobal Abrahamu Lincolnovi. Podobně mraky ve tvaru známých fiktivních postav z filmů nebo knih, jako je Voldemort z Harryho Pottera, pobavily přihlížející.

Jak vznikají obličeje z mraků?

Meteorologové a vědci vysvětlují, že tyto obličeje mraků jsou obvykle výsledkem složité souhry atmosférických podmínek, větrných poměrů a jedinečného pozorovacího stanoviště, ze kterého jsou pozorovány. Oblaka, zejména během bouřek, mohou nabývat různých tvarů a konfigurací v důsledku turbulence, teplotních gradientů a vlhkosti. Při pohledu z určitého úhlu mohou tyto přírodní procesy vytvářet iluzi tváří nebo známých tvarů.

Nakonec tato pozorování tváří mraků slouží jako připomínka lidské tendence nacházet ve světě kolem nás vzory a významy, a to i v neustále se měnících a pomíjivých formách mraků. I když nemají nadpřirozený význam, stále podněcují naši představivost a inspirují k diskusím o tajemstvích přírodního světa.

Ačkoli obří tvář v mracích možná zaujala představivost a vyvolala debaty o svém významu, je v podstatě výsledkem přirozených meteorologických procesů a lidských percepčních tendencí.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.nbcnews.com, www.foxweather.com