Až do roku 2008 nikdo nevěděl, jaká vzácnost se ve skalách na kanadském Reeks Island nachází. Dva metry vysoký balvan, připomínající ženskou tvář, objevila turistka na kajaku Sandy Floe. Vyfotila ho a poslala do Parks Canada. 

„Plula jsem blízko pobřeží, když mě zaujala menší mezera na jihovýchodní straně ostrova Reeks. Rozhodla jsem se ji prozkoumat. Když jsem se k ní přiblížila a rozhlížela se kolem, najednou jsem ji spatřila. Tak jsem se lekla, že jsem se málem převrátila. Byla jako živá,” napsala žena v e-mailu.

Tvář ve skále

Problémem ale bylo, že objevitelka netušila, kde přesně se obličej nachází. Správci parku proto kontaktovali předsedu spolku Prvního národa Tseshaht, jehož členy jsou potomci původních obyvatel ostrovů, Hanka Guse s prosbou, zda by jim ho pomohl najít. 

„Trvalo to dva roky. Ale podařilo se,” směje se Hank. „Nachází se v rozsedlině. Z určitého úhlu rozeznáte obočí, oči, špičatý nos a vyšpulené rty. Jako zázrakem nezarostla keři,” říká.

Podle Guse by se mohlo jednat o větrnou bohyni jménem Ugi, jejímž úkolem je střežit historii předků. Tuto teorii podporují její ústa, která vypadají, jako by foukala. Předseda se proto spojil s archeologem Denisem Clairesem s cílem odhalit, zda byla tvář uměle vytesaná nebo ji vytvořila eroze.

Záhadná kráska

„Skála se nachází asi 40 metrů nad vodou a je obklopená dalšími útesy a zelení. Bohužel to ztížilo přístup. Problémem je i rozbouřená hladina,” vysvětluje znovuobjevitel důvod, proč se stále nepodařilo odhalit původ obličeje.

Zdroj: Youtube

I přesto se nález zařadil mezi 300 kulturně významných atrakcí, které lze v řetězci ostrovů, nacházejících se u západního pobřeží ostrova Vancouver, navštívit. „Spatřit krásnou tvář si ale musíte zasloužit. Je vidět pouze z vody, což znamená, že musíte nasednou do kajaku,” směje se generální ředitel Parks Canada Alan Latourelle.

Zdroje: www.hashilthsa.com, www.ctvnews.ca, www.abcnews.go.com