Řeky Rio Negro a Solimões se vlévají do Amazonky nedaleko města Manaus v severní Brazílii. Právě zde se nachází skalnaté pobřeží známé jako Ponta das Lajes. Obvykle jsou masivní balvany skryté pod vodou. Tento rok se ale stalo něco nečekaného. Hladina klesla o patnáct metrů.

Na světlo světa se tak dostaly stopy po pradávných lidech. „Našli jsme 25 rýh, které naznačují, že se zde brousily nástroje,” říká archeolog Carlos Augusto da Silva z Federální univerzity v Amazonas. „Mezi nejvýznamnější objevy však patří petroglyfy vody, zvířat a antropomorfních tváří. Ty se pyšní různými tvary a výrazy.

Starodávné tváře

Obličeje jsou kulaté i hranaté. Tvoří je oči, nos a ústa. Připomínají proto moderní smajlíky. Řada z nich se usmívá, některé vypadají sklesle. Jeden má pootevřené rty, jako kdyby se divil, že opět zahlédl slunce. 

„Předpokládáme, že jsou prehistorické nebo prekoloniální. Jejich datování je obtížné, ale na základě důkazů o obsazení oblasti člověkem se domníváme, že jsou staré asi 1000 až 2000 let," tvrdí archeolog Jaime Oliveira z Brazilského institutu historického dědictví.

Pár rytin na Ponta das Lajes bylo odhaleno již v roce 2010, kdy řekla klesla o třináct metrů. Tajemné tváře však byly letos spatřeny poprvé. Podle vědců jsou neocenitelným nálezem. „Pomohou pochopit život starověké populace, která obývala tento region a možná také to, co se děje s přírodou,” říká historička Beatriz Carneiro.

Klimatická změna

Odborníci netuší, jaké poselství záhadné obličeje přinášejí, ani z jakého důvodu byly vyryté. Je však jasné, že jejich autoři buď zažili období sucha nebo řeka na tomto místě netekla. „Naši předci se také potýkali s klimatickými změnami. Tváře mohly být varováním pro příští generace,” spekuluje Oliveira.

Zdroj: Youtube

Podle brazilské vlády může za letošní sucho jev El Niňo a globální oteplování. Společně způsobily, že objem srážek v severní Amazonii klesl pod historický průměr a hladiny řek se snížily na rekordní úroveň.

Zdroje: www.theguardian.com, www.thesun.co.uk, www.bbc.com