Lékaři čím dál častěji poukazují na to, že lidé vyžadují mnohdy zbytečné předepisování antibiotik. Výsledkem je, že když antibiotika skutečně potřebujeme, jejich účinek není takový, jak se předpokládalo, protože řada bakterií začíná být vůči nim rezistentní.

Přitom klasická antibiotika se objevila až teprve ve 30. letech minulého století. Do té doby hrály prim různé byliny, či potraviny, které obsahují zdraví prospěšné látky. Vybrali jsme tři bylinky, které bývají označovány jako přírodní antibiotikum, a to hlavně z důvodu, že jedna z nich kvete teď v květnu a další ji následují v červnu.

Možná vás překvapí, že dvě z nich jsou příbuzné.

Tymián obecný

Kdo by neznal tuhle nádherně voňavou stálezelenou bylinku, která roste jako keřík, pochází ze Středomoří a byla oblíbená už ve starém Egyptě.

V tymiánu najdete vitaminy skupiny A, C, K, E a B. Také silice, třísloviny, hořčiny, saponiny, fenolické sloučeniny, flavony, aromatické kyseliny. A samozřejmě nechybí ani minerály jako draslík, vápník, železo, mangan, hořčík nebo selen. Díky koktejlu léčivých látek působí antisepticky a ne nadarmo se mu dříve přezdívalo antibiotikum chudých. Takovou má tymián léčivou moc.

Nejenom na nachlazení s tymiánem

Při nachlazení se doporučuje popíjet tymiánový čaj. Obecně se tahle bylinka doporučuje při potížích s dýcháním jako je například astma. Jde o to, že uvolňuje hlen z průdušek a tím napomáhá jeho vykašlávání.

Čaj z tymiánu si uvařte i ve chvíli, kdy vás přepadnou akutní zažívací potíže. Dlouhodobě ho můžete užívat při zánětech močového nebo zažívacího traktu. Kromě toho zlepšuje imunitu a je vhodnou prevencí proti onemocněním srdce a rakovině.

Nelze nezmínit jeho důležitou roli v kuchyni, kde chuťově doprovodí řadu jídel.

Mateřídouška obecná

Někdy se jí říká sestřička tymiánu. Má podobné účinky, ať už jde o nachlazení, při kterém tlumí zejména dráždivý kašel. Ne nadarmo se doporučovala jako lék na černý kašel, který je v současné době opět aktuální. Mateřídouška je také vhodným pomocníkem při léčbě astmatu nebo plicních či průduškových onemocněních.

Lidové léčitelství ji doporučuje ke zmírnění menstruačních bolestí a potíží se zažíváním. Spíte špatně a jste nervózní? Dejte si v podvečer šálek mateřídouškového čaje a uvidíte, co se stane. Mimochodem, můžete ji užívat i vně na různé pohmožděniny, otoky či svalové potíže.

Dobromysl obecná neboli oregano

Také v oreganu najdete důležité vitaminy jako E, K nebo vitaminy skupiny B. Významný je i obsah minerálů, kam patří vápník, hořčík, železo, měď, mangan apod. Zajímavou látkou je karvakrol, u kterého studie prokázaly, že se významně podílí na likvidací bakterií, virů, plísní a parazitů.

 Oregano nabízí podobné účinky jako předcházející dvě bylinky. Jednak pomáhá při chřipce a nachlazení, ulevuje při potížích s trávením, poradí si s různými vyrážkami a ekzémy, a také podporuje imunitní systém. Jeho užívání má vliv i na psychickou pohodu.

A jak nejspíš víte, oregano je součástí gastronomie, ve které umí chuťově doprovodit řadu jídel.

 Koupit nebo pěstovat

Mateřídoušku a tymián najdete i ve volné přírodě, zejména na okrajích lesů, daří se jí i na všelijakých osluněných stráních nebo kolem cest. Tymiánu se daří na sušších, kamenitých místech. Často zdobí horské oblasti. V zahradě jim to bude slušet v suchých zídkách nebo truhlících.

Oregano u nás neroste divoce, ale v případě, že patříte k nadšeným zahradníkům, můžete si jej vypěstovat i na zahradě. Roste sice také v květináči, ale ve volné půdě na slunném místě se mu bude dařit mnohem lépe.

Zdroje: www.awashop.cz, www.specialnizahradnictvi.cz