Za bizarními tvory

Jakýsi bizarní, téměř beztvarý válec vylovil z hloubky téměř čtyř tisíc metrů na „Sampling the Abyss“ – výpravě za poznáváním podivných tvorů v hlubinách oceánu v mořské rezervaci Jervis Bay u břehů Austrálie tým čtyřiceti vědců z australské muzejní organizace Museums Victoria a vládní organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). Tvor měl smůlu, ale tým byl nadšený. „Všichni jsme byli ohromení,“ uvedla k úlovku Dianne Brayová z Museums Victoria. „… mysleli jsme si, že jsme trefili jackpot, když jsme vůbec netušili, co to je. Dokonce jsme vymysleli možná vědecká jména!“

Tým tvora nevědecky nazval ryba či mník bez tváře. Odebral vzorky jeho tkání pro genetickou analýzu a jeho snímky zaslal odborníkům, kteří se zabývají podivnými rybami z této oblasti.

Následující video ukazuje rybu bez tváře:

Zdroj: Youtube

Ani úhoř, ani mník...

Výzkumný pracovník John Pogonoski z australské národní sbírky ryb organizace CSIRO prošel několik odborných publikací a zjistil, že podobná ryba byla popsaná v 80. letech minulého století jako úhoř mníkový nebo mníkový úhoř. Její odborné jméno je ale Typhlonus nasus, což v překladu znamená slepý štikozubec. Takže ani úhoř ani mník. Ač jde o velmi vzácnou rybu, kterou je těžké zpozorovat, nejedná se nově nalezený druh. Žije v mnoha mořích od Arabského, ve vodách Indonésie, Papuy-Nové Guineji až po Japonsko a Havaj.

Našly se dokonce i záznamy, že ji údajně vylovila z hloubky „2 440 sáhů“ (4 392 m) posádka lodi HMS Challenger na oceánografické expedici kolem světa v roce 1874.

Následující video ukazuje první záběry, jak ryba loví:

Zdroj: Youtube

... ani bez tváře

Ačkoli se o této kolem dvaceti centimetrů velké rybě bez tváře mnoho neví, navzdory svému vzhledu oči i pusu má. Jen nejsou vidět. „Tato malá ryba vypadá úžasně, protože má pusu na spodu těla, takže když se podíváte z boku, nevidíte ani oči, ani žábry, a ani tu pusu,“ uvedl vedoucí výzkumníků O’Hara. Ačkoli ryba bez tváře není nejnovější objev, i tak je to další z živočichů, které sice nikdy v moři nepotkáme, ale víme, že tam někde v téměř mrazivých hlubinách žije a je také obyvatelem naší planety.

Zdroje: www.zmescience.com, www.cbsnews.com,