Janet Stephensová je archeoložka účesů, která se specializuje na rekonstrukce účesů žen ve starověkém Římě a Řecku.

Takto pracuje účesová archeoložka

Pouhá návštěva muzea znamenala pro tuto ženu začátek dlouhé objevitelské cesty. Právě na té vyřešila historickou záhadu účesů starého Říma.

Janet Stephensová se nedopouští žádných omylů. Její rekonstrukce historických účesů ze starověkého Řecka a Říma, období občanské války a středověké Evropy využívají pouze dobově nástroje. "Na internetu je spousta návodů na historické účesy, některé z nich jsou velmi prozíravé, ale většina z nich používá nějakou anachronickou technologii, jako jsou gumičky a sponky. Já se velmi snažím používat pouze technologie a materiály, které byly k dispozici v dobách, kdy tyto styly vznikly," říká.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Baltimorská kadeřnice začala v roce 2010 na svém kanálu na YouTube zveřejňovat videonávody, které byly součástí její žádosti o výzkumný pobyt v Římě. "Přestože jsem stipendium nedostala, reakce diváků na YouTube byly plné nadšení, a tak jsem v natáčení pokračovala," vysvětluje Stephensová.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Stephensová pracuje důsledně. Prochází knihy a publikované články, aby se co nejvíce přiblížila originálu. Ne všechny publikace jsou však dostačující. "Bohužel většina publikací upřednostňuje čelní pohled na starověkou sochu, takže pokud nevidím profil, je těžké vidět dostatečnou část hlavy, abych mohla posoudit, jak vlasy znovu vytvořit," vysvětluje. "V muzeích jsem se stala bezostyšnou a stoupám si za sochy, abych viděla účes zezadu."

Podívejte se na úžasné účesy starého Říma

Její touha po historické přesnosti se vyplatila. V roce 2008 publikoval časopis Journal for Roman Archaeology její poznatky o ručně šitých účesech. "Při pokusech o rekonstrukci prvních antických účesů jsem si uvědomila, že drátěné sponky a vlásenky ve starověku neexistovaly, a tak jsem je jako švadlena zkusila sešít jehlou a nití. Fungovalo to a zbytek bylo dlouhé hledání důkazů, že se šití účesů praktikovalo i v římském starověku."

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Zájem Stephensové o historické účesy sahá až do dětství. Právě tehdy sledovala staré filmy a hrála si na převlékačku. Její maminka, která byla v domácnosti a věnovala se řemeslu, v ní podporovala zájem o umění.

Dnes mohou z její práce, která čítá téměř 40 videí, těžit další milovníci divadla, kostyméři, rekonstruktéři a kadeřníci. A další budou přibývat: "Mám obrovské množství nezpracovaných videí, jde jen o to najít si čas na jejich úpravu."

Zdroje:

www.thecut.com

en.wikipedia.org

www.smithsonianmag.com