Choroby cév

Zmíněná ateroskleróza vzniká nahromaděním vláknitého a tukového materiálu uvnitř tepen, které se jím pak začnou ucpávat. Tento problém způsobuje mnoho závažných nemocí oběhového systému a srdeční ischemickou chorobu. 

Ateroskleróza postihuje tepny, které zásobují krví srdce, krční tepny, které zásobují krví mozek, a tepny zásobující nohy. To se může projevit jako bolest na hrudi, angína, nebo může dojít až ke stavům mrtvice a infarktu.

Jak vznikne ateroskleróza

První příznaky tohoto onemocnění mohou zaznamenat lidé mezi 20. a 30. rokem věku. Této fázi se říká tiché období, protože pacient zatím nepociťuje žádné potíže. V mládí se tukový materiál, který se nám dostane do cév, začne hromadit ve stěně tepny, kde způsobuje zánět. 

Tepna se snaží zánětu zbavit opravou postižené tkáně a vytvoří na tukovém nánosu vláknitý materiál. Časem se tam vytvoří plak složený z nánosu tuku, zánětu a vláknité tkáně. Na něm vznikne další tuková vrstva způsobující další zánět. Na něm se pak opakuje totéž.

Trvá mnoho let než se viditelně, nebo spíše pocitově, objeví první problémy a bolesti. Největším rizikem je prasknutí tohoto vnitřního útvaru. Proto je důležité znát rodinnou anamnézu a svůj zdravotní stav dokonale. Preventivní prohlídky jsou zásadní.

Možné následky

Desetiletí nemusíte nic tušit, ale jakmile nános plaku překročí určitou velikost, začne se tepna zužovat tak, že se do ní nedostane krev. Neprůchodnost cév způsobuje nejprve nepříjemné pocity, pak bolest. Obvykle se problém projevuje po fyzické aktivitě.

Problémy se projevují obvykle nepříjemným tlakem na hrudníku, což se děje v důsledku nedostatečného prokrvení srdce. Pacienti pociťují tlak a mravenčení v lýtkách, což se děje v důsledku nedostatečného prokrvení nohou.

Největším nebezpečím je prasknutí plaku. Krev, která proudí přes horní část nánosu, se může v krajním případě srazit. Sražená krev ucpávání tepny, což může způsobit srdeční infarkt. Pokud se utrhne a dostane se do proudu krve je pravděpodobné, že vyústí v mrtvici nebo plicní embolii. 

Příznaky které nepodceňujte:

1. Bolest na hrudi

Snížením průtoku krve do srdce může dojít k intenzivnímu tlaku až bolesti na hrudi. To je varovným signálem pro ischemickou chorobu a další nebezpečná onemocnění srdce.

2. Problémy s dýcháním

Zúžení cév se projevuje také neschopností se nadechnout.

3. Chronická únava a migrény

Nedostatečný průtok krve způsobuje silnou únavu a bolest hlavy s aurou.

4. Změna barvy kůže

Ucpané cévy na nohou mohou měnit barvu kůže, je to kvůli špatné cirkulaci krve.

5. Silné křeče v nohách

Dalším příznakem jsou silné bolesti nohou při chůzi. Mohou se objevit i otoky a pálení.

6. Špatná paměť

Výjimkou nejsou ani kognitivní problémy a zhoršená paměť, která může vyústit ve vaskulární demenci.

7. Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce může být jedním z prvních signálů aterosklerózy.

8. Vysoký krevní tlak

Ucpané cévy mohou zvýšit krevní tlak, což je rizikový faktor pro další kardiovaskulární problémy.

Pokud máte jakékoli podezření, neodkládejte návštěvu lékaře.

Jak probíhá léčba

Pacient, který prodělal infarkt, dostane recept na léky ochraňující srdce a léky na snížení cholesterolu. Mezi ně patří i kyselina acetylsalicylová, protože zabraňuje výskytu krevních sraženin. Na cholesterol se předepisují statiny. Někteří lidé mohou dostat ještě jinou medikaci, v závislosti na jejich stavu.

Většinou se pacient posílá ještě na jiná související vyšetření. Další formou léčby je pak angioplastika, nebo v případě velkého zúžení tepen v dolních končetinách se musí provést operace, známá jako bypass.

Zdroj: www.bhf.org.uk