Údajná špionka nevídané krásy Fermanová: Odseděla 4 měsíce a dobývá Hollywood

20. červenec 2019 četba na 2 minuty
Anna Fermanova

Anna Fermanova

Foto: Facebook

Krátce poté, co v roce 2010 americká vláda vyhostila slavnou ruskou agentku Annu Chapman, federální agenti zadrželi na letišti neméně přitažlivou blondýnu jménem Anna Fermanova. Mladá žena se snažila propašovat do Moskvy špičkové optické zaměřovače s možností nočního vidění Raptor 4X a další technické vybavení.

Média měla další senzaci. Američané totiž obvivují krásu ruských žen a označení "špionka" v nich vyvolává ještě pikantnější fantazie. Představa blonďaté dívky slovanských tvarů vyvážející ze země armádní výbavu, aby ji předala ruským bojovým jednotkám, naplňovala americké muže vzrušením. A když pak u soudu s nevinným úsměvem a roztomilým přízvukem vysvětlovala, že zaměřovače chtěla přivézt jako osobní dárek tchánovi, který je myslivec, mužská srdce v soudní síni jen tála.

Anna byla z vazby propuštěna na kauci a soudce jí dovolil, aby se vzdálila z domácího vězení v Texasu a odjela do New Yorku hledat si práci. Její obhájce prohlásil, že obvinění ze špionáže je nesmyslem a Anna se provinila jen svou nevědomostí. Techniku v hodnotě téměř půl milionu korun prostě zapomněla řádně proclít. Proč ale z přístrojů setřela identifikační čísla, už nevysvětlil.

Ve prospěch mladé ženy hovořil i fakt, že vůbec nepocházela z Ruska, ale z Lotyšska. Do Ameriky se s rodiči přistěhovala už jako osmiletá a po střední škole si udělala kurzy na kosmetičku. V Texasu si založila vlastní salon. Ruské kořeny měl jen její manžel, za kterým létala do Moskvy. Nařčení, že tajně pracovala pro ruskou vládu, se jen vysmála.

Ačkoli jí původně hrozil trest odnětí svobody v délce 4 až 10 let, soudce se nechal obměkčit a poslal ji za mříže na pouhé čtyři měsíce. Anna se navíc kauzou proslavila, a dokonce dostala od jedné americké televize nabídku na moderování pořadu o hollywoodských celebritách.

Akční letáky