Zkratka UFO má jasný překlad Unidentified Flying Object - neidentifikovaný létající předmět. Většina záhad v podobě nejasných předmětů na nebi má nakonec své vysvětlení a seriózních případů je pramálo. Nekonečnost vesmíru však zaměstnává hlavu všem záhadologům, a tak sem tam zaslechneme i o "létajících talířích", které se objevily na území České republiky.

Letoun bez křídel a kabiny nad Vranovem. Důkazy nejsou!

Zatím největší případ s UFO se na našem území objevil 12. července roku 1987. Vrtulník československé armády měl tehdy nedaleko vranovské přehrady sledovat stříbrný objekt ve tvaru doutníku o velikosti 10 až 15 metrů.

Žádná oficiální zpráva o tomto podivném úkazu však nebyla nikdy zveřejněna. Informace, ze kterých lze vycházet, jsou z výpovědí přítomných svědků. Podle pilotů vrtulníku, který záhadný objekt sledoval, šlo o letoun bez křídel. Pohybovalo se tiše a nemělo ani kabinu.

Podle radarů objekt nad československé území přiletěl od rakouské hranice, a tak dostala posádka vrtulníku rozkaz létající předmět sestřelit. Vojákům se však nepodařilo podivný letoun zaměřit. Jako by vycítil jejich úmysly, začal divoce manévrovat. Pilot vrtulníku kpt. Čestmír Tesařík později řekl, že jeho pohyby působily naprosto profesionálně. Těleso uhýbalo směrem ke slunci, aby pronásledovatelům ztížilo viditelnost.

Ačkoliv posádka tajemný objekt už neviděla, naváděcí středisko však jeho polohu situovalo dle radarů pouhých 6 kilometrů od vrtulníku a tato vzdálenost se stále zkracovala. „4 km, 2 km, přímo proti vám… 1 km, 800 metrů, 500 metrů, přímo proti vám… právě jste se minuli vlevo…"

Střelba nebyla stejně možná! Jak to?

Splnit rozkaz k palbě bylo pro posádku obtížné také proto, že se celá operace odehrávala nad Vranovskou přehradou, kde se tou dobou koupaly stovky rekreantů. "Když dostanete rozkaz k palbě a uvědomíte si, že pod vámi je spousta lidí, ještě ke všemu na přehradě, tak potom začnete přemýšlet trošičku jinak," objasnil Tesařík v roce 1999 v televizním pořadu Fakta ČT-1.

Proč by se mělo jednat o UFO?

Kpt. Tesařík si s navigátorem npor. Ivanem Pospíchalem přesto ještě dali tu práci a vypočítali rychlost, jakou se podivný objekt pohyboval; zjistili, že se dokázal udržet ve vzduchu i při neobvykle nízké rychlosti 60 km/h, zatímco v jiné chvíli letěl bleskovými 2700 km/h. Tento poznatek jen přiživil domněnku, že těleso nepocházelo z tohoto světa. „Cíl se pak velkou rychlostí přemístil nad Brno, potom nad Jaslovské Bohunice a Bratislavu, kde z obrazovek radarů zmizel. S čím se prostějovský vrtulník ve vzduchu setkal, dodnes nikdo neví. Po přistání osádka obdržela nařízení zničit veškeré záznamy radiokorespondence a parametrů letu. Z vlastní iniciativy si pak oba naši piloti pohráli s výpočty a určili rychlost neznámého zvláštního letounu na šedesát až 2700 kilometrů v hodině. Bylo to UFO, či nikoliv?“ Píše ve výpravné publikaci „Jedenapadesátý aneb Historie 51. vrtulníkového pluku vesele i vážně“ pilot a publicista Jaroslav Špaček.

Vranov není jediný!

Míst, která jsou v České republice spojená s podobně nevysvětlitelnými událostmi, je ale mnohem víc. Detailně se všem takovým úkazům věnuje Projekt záře. Ten zaznamenává všechny podobné jevy, které alespoň trošku souvisí s UFO.

ZDROJE:

https://www.e15.cz/magazin/zaznamy-o-ufo-museli-piloti-smazat-prozrazuje-pilot-spacek-v-knize

https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/2018-05-13-ufo-v-cesku-jake-pripady-jsou-dodnes-nevysvetlene

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/historie/v-roce-1987