V roce 2014 byla skupina stavbařů ve Francii obviněna z krádeže poté, co při práci na zahradě majitelky domu objevila zakopaný poklad v hodnotě více než 900 milionu eur. Tento příběh se dostal na titulní stránky novin po celém světě a upozornil na přetrvávající fascinaci ztracenými poklady a etiku objevování cenných artefaktů.

Žert se obrátil ve skutečnost

Příběh začal, když si francouzská rodina najala skupinu stavbařů na přístavbu domu. Při práci na projektu narazili tři stavbaři na skrýš zlatých mincí, šperků a dalších cenných artefaktů zakopaných pod zemí. Hodnota těchto předmětů se odhadovala v přepočtu na více než 21 milionů korun a předpokládalo se, že je ukryl předchozí majitel nemovitosti.

Poklad vede až do doby před válkou

Místo toho, aby nález ohlásili úřadům, rozhodli se údajně stavbaři nechat si poklad pro sebe. Odvezli předměty z nemovitosti a prodali je na černém trhu, což vyvolalo mezinárodní vyšetřování.

Policie poté dělníky obvinila z krádeže a specializovaného sběratele peněz z přijetí kradeného zboží.

Je to neobvyklý a vzácný příběh," nechal se slyšet policejní zdroj. „Když pracovali na pozemku domu, kde stavěli přístavbu, lžíce jejich malého bagru na něco tvrdě narazila."

Ukázalo se, že to bylo 16 zlatých slitků, každý o hmotnosti 1 kg, a 600 zlatých dvacetidolarových mincí o hmotnosti 33 g. Mince pocházely z let 1924-27 a pravděpodobně ležely ukryté ve skleněných nádobách zakopaných v zemi od druhé světové války.

Chtěli si nález ponechat, teď toho litují

Nakonec se policii podařilo ukradené předměty vypátrat a zatknout tři dělníky, kteří se na krádeži podíleli. Muži ve věku 20, 33 a 40 let poklad našli, ale rozhodli se nechat si jej pro sebe. Prodat jej a peníze si rozdělit. Jeden z nich však později vložil na svůj bankovní účet dvě nebývale vysoké platby. Tím na sebe upozornil ministerstvo financí, které vyšetřuje praní špinavých peněz. Všichni byli obviněni z krádeže, nakládání s kradeným zbožím a podvodu a bylo jim nařízeno vrátit ukradené předměty právoplatným majitelům.

Jaká je etika hledání pokladů?

Příběh ukradeného pokladu ve Francii poukazuje na širší debatu o etice hledání pokladů a objevování cenných artefaktů. Přestože mnoho lidí přitahuje myšlenka nalezení pokladu a odhalení skrytých tajemství, často existuje tenká hranice mezi legitimním průzkumem a trestnou činností.
V posledních letech došlo k řadě významných případů, které se týkaly nálezu cenných artefaktů. V mnoha z nich vyvstaly otázky týkající se vlastnictví předmětů a práv těch, kteří je objevili.

Podle odborníků je problematika hledání pokladů složitá a často závisí na konkrétních okolnostech každého případu. Zatímco některé nálezy lze považovat za legitimní, u jiných může jít o krádež nebo jinou trestnou činnost. V mnoha případech je na soudech, aby určily legálnost takových nálezů a oprávněné vlastnictví cenných artefaktů.

Na zajímavé video o tom, jak postupovat, když najdete poklad, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Odborníci doporučují, aby se k hledání pokladů přistupovalo nejlépe zodpovědně a s respektem, ve spolupráci s místními úřady a odborníky, aby se zajistilo, že veškeré nálezy budou učiněné legálně a eticky. Tímto způsobem je možné zachovat historii a kulturní význam těchto cenných artefaktů a zároveň si užít vzrušení z objevu.

Stavbaři to nyní už vědí, ale tehdy učinili největší chybu jejich života.

Zdroje: www.theguardian.com, www.cnbc.com, katu.com