Meče Ulfberht, pojmenované podle výrazného nápisu na čepeli, používali vikingští válečníci v období středověku. Tyto meče měly výjimečné vlastnosti, vynikaly mimořádnou odolností a pozoruhodně ostrým ostřím. Byly neskutečně pevné a hrdinové znalí boje s nimi byli téměř neporazitelní. Záhadné složení těchto zbraní však po staletí mátlo badatele. Příznačný a záhadný meč se totiž vymyká starověkým technikám výroby.

Meče vyráběli klášterní řemeslníci

Podle studie z roku 2014 se konečně vědcům podařilo odhalit tajemství, které se skrývá za ulfberhtskými meči. Jejich výzkum naznačuje překvapivé vysvětlení: zapojení zkušených klášterních řemeslníků, běžně označovaných jako "supermniši", o nichž se věřilo, že mají pokročilé metalurgické znalosti a techniky, které dalece přesahují jejich dobu.

Profesor Henrik Schön, přední odborník na vikinskou archeologii, tuto teorii rozvedl: „Ulfberhtské meče dlouho mátly badatele kvůli své mimořádné kvalitě. Nyní se domníváme, že tyto meče vyrobila vybraná skupina zkušených mnichů, kteří měli přístup ke speciálním znalostem a technikám, jež jim umožňovaly ukovat zbraně výjimečné pevnosti a řemeslného zpracování."

Pokročilá technika ulfberhtské oceli

Záhada obklopující ulfberhtské meče spočívá v jejich metalurgickém složení. Zbraně byly ukované z vysoce kvalitní tyglíkové oceli, materiálu známého svou výjimečnou čistotou a pevností. Tento typ oceli se obvykle vyráběl složitým procesem zahrnujícím zahřívání a tavení železné rudy, což je technika považovaná za velmi pokročilou na dobu, ve které byly meče vyrobené.

Odborníci se dlouhá léta domnívali, že právě slovo Ulfberht by mohlo prozradit tvůrce těchto jedinečných mečů. Těch bylo historicky nalezených celkem asi 170, a to z let 800 až 1 000 n. l., tedy asi o 800 let dříve, než se během průmyslové revoluce objevila technologie kování takového kovu.

Alan Williams z londýnské Wallaceovy sbírky čepele prozkoumal a potvrdil jejich unikátnost.

„Je to podobné, jako když na počítač dáme jméno 'Apple'," řekl s tím, že již ve své době byly tyto meče nesmírně vzácné a cenné a patřily by k ceněnému majetku těch nejelitnějších Vikingů.

Za vším stojí “supermniši”

Studie naznačuje, že při výrobě ulfberhtských mečů hráli klíčovou roli "supermonkové". Tito klášterní řemeslníci byli známí svými odbornými znalostmi v metalurgii a předpokládá se, že měli cenné znalosti předávané z generace na generaci, které jim umožnily vyrobit jedinečnou tyglíkovou ocel potřebnou pro meče Ulfberht.

Chcete-li nahlédnout do fascinujícího světa ulfberhtských mečů, podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Pokračující výzkum ulfberhtských mečů podporuje intriky kolem těchto pozoruhodných zbraní a jejich nepolapitelného původu. Vědci pronikají stále hlouběji do složitosti starověkého řemesla a pokračují v hledání stop, které by osvětlily pozoruhodné dovednosti vikingských "supermistrů".

Chemik Robert Lehmann studoval ulfberhtský meč nalezený v roce 2012 na hromadě štěrku v Dolním Sasku v Německu a domnívá se, že meče mohly být vyráběné právě v této zemi. Navíc je známo, že některé kláštery v oblasti Taunus v té době vyráběly zbraně, ale jméno Ulfberht se v žádných análech nenašlo. Výzkum se tedy posunul, ale stále není ukončený.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, en.m.wikipedia.org/wiki/Ulfberht_swords, swordencyclopedia.com/ulfberht-sword/