peterborougharchaeology.org, www.ancient-origins.net, en.wikipedia.org

Vrak Uluburun je plavidlo původem z Fénicie, které však ztroskotalo u tureckého pobřeží.

Muž se potápěl v moři a našel něco úžasného

Plavidlo Uluburun bylo vyrobeno v době bronzové a jeho vrak nalezen u pobřeží tureckého města Kas. Loď, jež má svůj původ ve Fénicii či Kanaáru, pochází z období kolem roku 1300 př. n. l. 

V té doby byla významnou nákladní lodí, jež převážela obchodní zboží. Často vozila náklad z přístavu v jižní části starověké Lýkie směrem k řecké pevnině. Námořní archeologové provádějící vykopávky, nalezli během 11 sezón více než 17 tun artefaktů, které vrak lodi Uluburun kdysi převážel.

Nalezené předměnty jsou tak důležitým klíčem k pochopení starověkého Středomoří doby bronzové.

K identifikaci přesného stáří lodi Uluburn pomohly radiokarbonové datovací techniky a nález keramiky. Z lodi jako takové se toho bohužel příliš nedochovalo. Části kýlu a prken a celkové množství nalezeného zboží přispěly k vytvoření rekonstrukce velikosti lodi.

To vědce vedlo k poznání, že loď Uluburun byla dlouhá přibližně 15 metrů, zhruba 5 metrů široká a mohla převážet až 20 tun nákladu. Její trup tvořil libanonský cedr, zpevněný dubovými částmi a dalšími spojovacími prvky. Muž, který se potápěl v moři, učinil objeven vraku něco úžasného. 

Tento zázrak mohla spatřit královna Kleopatra

Vrak lodi Uluburun se nacházel v hloubce 44-61 metrů. Díky tomu nebyl před zásahem archeologů z Ústavu námořní archeologie Texaské univerzity nikým poškozen, ani vyrabován. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Aby archeologové vrak lodi dopodrobna prozkoumali, bylo potřeba více než 22 000 ponorů. Důvodem takové množství ponorů byla právě hloubka, kde se vrak nacházel. Potápěči tak byli omezeni v čase, který pod vodou mohli strávit. 

Během velkého množství ponorů se podařilo zachránit 17 tun artefaktů. Ani to však nebylo bez komplikací. Vrak lodi Uluburun byl umístěn na strmém svahu, což způsobilo rozprostření předmětů na plochu o rozloze 250 metrů čtverečních. 

Hlavním zbožím, které loď převážela, byly potraviny. Další velkou položkou pak byly měděné ingoty. Těch bylo objeveno přibližně 350 kusů a jejich celková váha činila až 10 tun. Ty byly pro dobu bronzovou typickým zbožím. Nejčastěji v podobě volské kůže či kruhových buchet. 

Následná analýza těchto slitků ukázala, že byly z čisté mědi a pocházely z Kypru. Umístěny byly po celé délce lodního podpalubí. 

Dalším artefaktem bylo 120 čistých cínových slitků s celkovou váhou přesahující tunu. Objev vraku Uluburun je na poli archeologickém velkým úspěchem. Jde totiž o loď, kterou mohla spatřit také královna Kleopatra.

Kleopatra byla posledním vládcem Ptolemaiovské říše v Egyptě. Narodila se v roce 69 př. n. l. a vládla společně se svými bratry a manželi v letech 51 až 30 př. n. l. Byla velmi inteligentní a ambiciózní ženou, která dokázala efektivně využít své politické a vojenské schopnosti k udržení své moci a rozvoji své říše.

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se