Inuité jsou indiánský národ, který žije v severních oblastech Kanady, na Aljašce v USA a v Grónsku. Slovo "Inuit" znamená v lokálním jazyce "lidé". Jak se tedy jejich specifické umění ocitlo v domě v Detroitu?

Přesun z polárního kruhu do měst

Inuité jsou známí svou tradiční kulturou, která je silně spjata s přírodou a jejich životem v těžko přístupných severních oblastech. V minulosti byli Inuité nomádským národem a živili se lovem a rybařením. Dnes již však mnozí žijí ve městech a většina z nich se živí prací v zemědělství, průmyslu nebo službách. A s nimi se částečně přesunulo i jejich umění.

Na dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Různorodé inuitské umění

Inuité jsou známí svou unikátní uměleckou tvorbou, která se vyvinula z potřeby ztvárnit svět kolem nich a zobrazit jejich vztah k přírodě.

Jejich umělecká tvorba je velmi všestranná, včetně sochařství, malby, tkaní, řezbářství a šperkařství. Zejména inuitské sochařství je velmi rozmanité a zahrnuje sochy z kamene, dřeva, kožešin a ledu. Sochy často zobrazují zvířata, jako jsou mývalové, lososi, býci a vlci, stejně jako lidi v tradičních kostýmech či scény z každodenního života. Inuité vytvořili mnoho krásných a precizních řezbářských děl z kamene, dřeva a kostí.

Malby Inuitů jsou většinou kresby na kůži nebo papíru s podobně zaměřenými scénami. Inuité jsou také velmi talentovaní tkalci a šperkaři a jejich umělecká tvorba je silně ovlivněna jejich náboženstvím i tradicemi a často je považována za výraznou součást kanadské kultury.

Díla slavných eskymáckých umělců pod ruinami

Ač je tedy Detroit jedno z posledních míst, kde byste čekali, že najdete cenná inuitská umělecká díla, stalo se. Majitelé domu uvedli, že dům byl poškozen povodněmi a stál několik let prázdný. Po smrti předchozího majitele ho rodina prodala i s částí vybavení.

A tak se uvnitř nalezlo asi 40 grafik, z nichž dvě desítky byly originály, dokonce opatřené podpisy umělců z Kinngaitu (dříve Cape Dorset) v Nunavutu, včetně známého umělce Kenojuaka Ashevaka. Grafiky pocházejí z družstva Eskymáků ze Západního Baffinu v Kinngaitu, vesničce na jižním cípu Baffinova ostrova.

Některé z nejkrásnějších a nejcennějších kousků se našly v garáži, pod odpadky, pod ztrouchnivělým papírem a nejrůznějšími věcmi. Podle odborníka na eskymácké umění se jedná o velmi plodné umělce, jejichž věhlas stále roste a spolu s ním i finanční hodnota děl.

Jak řekl William Huffman, marketingový manažer torontské pobočky družstva, je neuvěřitelné, jak plodní jsou umělci této organizace. „Peněžní hodnota této práce exploduje. Jedno z nejznámějších inuitských děl, zvané Zakletá sova, se prodalo v aukci za v přepočtu 5,3 milionů korun. Je to nejvyšší cena za grafiku v historii sekundárního trhu v této zemi," řekl.

I když je většina nalezených grafik poškozená, se spoustou skvrn a plesnivá, jiné mají trhliny kvůli velmi jemnému papíru. Podle družstva se však většina z nich dá zachránit. Cena děl bude velmi vysoká.

Zdroje: www.cbc.ca, en.wikipedia.org/wiki/Inuit_art, inuitartists.com, ca.news.yahoo.com