Unity Mitford: Smutný příběh příbuzné Churchilla, která se zamilovala do Hitlera

Unity Valkyrie Mitford

Unity Valkyrie Mitford

Foto: Profimedia.CZ

Unity Mitford byla přesvědčena, že vztah s Hitlerem jí vytyčil sám osud. Její druhé jméno znělo Valkyrie, rodiče ji počali v kanadském městečku Swastika a její starší sestra sbalila vůdce britských fašistů Oswalda Mosleyho. Problém byl ovšem v tom, že Unity pocházela z prastarého šlechtického rodu a její otec byl bratrancem manželky Winstona Churchilla.  

Co přivedlo mladou anglickou šlechtičnu k obdivu nacismu, není zcela jasné. Je možné, že šlo o součást mladické revolty. V té byla Unity téměř "profíkem": pro nevhodné chování ji vyloučili hned ze dvou internátních škol a na společenské akce chodila v doprovodu ochočeného potkana a hada, aby se za ni rodiče co nejvíce styděli.

Výstředním chováním zakrývala určitý komplex, který si v sobě vypěstovala při pohledu na úspěchy svých pěti sester. Každá se nějak prosadila: nejstarší se stala známou autorkou románů, druhá proslula jako odbornice na drůbež, nejmladší se vetřela mezi nejvyšší britskou elitu a získala titul vévodkyně z Devonshire. Zbylé dvě se nadchly pro politickou agitaci - jedna byla zapálenou komunistkou, druhá zanícenou fašistkou.

Sestry Mitfordovy - zleva Unity, Diana a NancySestry Mitfordovy - zleva Unity, Diana a NancyZdroj: Profimedia.CZ

Unity se rozhodla, že také zamíří vysoko. Získá přízeň samotného Adolfa Hitlera. Plán se jí zdařil díky tomu, že říšský vůdce přes svou funkci zůstal věrný lidovým podnikům a byl ochoten osobně rozmlouvat s občany. Unity se v roce 1934 přestěhovala do Mnichova a začala se učit německy. Hitlera špehovala po kavárnách celý rok, až si jí konečně všiml a pozval ji ke stolu.

Dcera anglického barona pro něj byla cenným nástrojem propagace. Unity neváhala chodit na shromáždění, hajlovat a vykřikovat protižidovská hesla. Její dědeček byl dobrým přítelem Richarda Wagnera a prosadil, aby ji rodiče pokřtili jako Unity Valkyrii. Hitler byl nadšený. Mladou Angličanku záhy přijal do kruhu svých nejbližších přátel.

To se pochopitelně nelíbilo jeho milence Evě Braunové. "Říkají jí Valkýra a opravdu tak vypadá, má i takové nohy. Já, milenka největšího muže Německa a celého světa, já tu sedím a slunce se mi směje skrz okenní tabulky," zapsala si Eva zhrzeně do deníku. (Zdroj: www.thehistoryreader.com, leden 2016)

Pravdou bylo, že Unity neměla zrovna pověst krasavice. Hitler se s ní do začátku války setkal asi 140krát, není ale jisté, zda s ní měl intimní poměr, nebo zůstalo u vášnivých politických debat.

Unity si nicméně zoufale přála nahradit v jeho srdci sokyni Braunovou. Než se jí přání mohlo splnit, Německo se ocitlo ve válce s Británií. Pro svůj aristokratický původ a spřízněnost s Churchillem ji nacisté začali podezírat ze špionáže. V Anglii pro změnu dostala nálepku zrádkyně národa. Mladé ženě se zhroutil svět. Popadla pistoli, střelila se do hlavy… a probudila se v mnichovské nemocnici.

Hitler za ni zaplatil léčebné výlohy a zajistil jí bezpečný návrat do vlasti. Její nejmladší sestra Deborah později vylíčila: "Kulku měla pořád v hlavě, doktor řekl, že se nedá vyoperovat. Nemohla chodit, mluvila s obtížemi a její osobnost se úplně změnila jako někomu, kdo prodělal mrtvici. Byl to pro nás úplně cizí člověk." (Zdroj: en.wikipedia.org)

Adolf Hitler a Eva Braunová

Adolf Hitler a jeho podivný vztah k ženám: Čím ho zaujala průměrná Eva Braunová

Díky péči lékařů z Oxfordu se Unity opět naučila chodit, ale trpěla inkontinencí a její mentalita byla na úrovni desetiletého dítěte. Na svůj pokus o sebevraždu si nepamatovala, zato zůstala věrná myšlenkám fašismu. Dokonce se nechala slyšet, že by chtěla syna a dala by mu jméno Adolf. Mateřství však vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu nebylo možné.

Rodina ji v obavě před skandálem ukryla na venkově u rodiny Laidlawových, kteří se o ni starali až do roku 1948. Tehdy se kulka v hlavě nešťastné ženy zanítila a způsobila otok, jemuž Unity ve věku pouhých 33 let podlehla.