Nemoc se nejvíce projevila v Kalači a Krasnogorsku, kde celkově žije pouze 810 lidí. Většina z nich usínala při jakékoli příležitosti, a to jak na krátkou dobu - jen tak si "zdřímli", tak dokonce na šest dní v kuse! V některých případech se jednalo o lehčí spánek, někdy se však probouzeli se ztrátou paměti či bolestí hlavy. Dokonce se údajně jeden muž probudil v kazašském hlavním městě Astaně a nedokázal si vzpomenout, že se do něj dopravil letadlem.

Někdy se u nemocných projevily halucinace a bludy. Postižení vypovídali, že viděli hady v postelích a že měli místo rukou červy. Jedna dívka si představovala, že má její matka chobot slona, a další vyděšený chlapec byl přesvědčen, že vidí poletující koně.

„Spavá“ nemoc si nevybírala. Zasáhla jak starší lidi, tak děti, dokonce i zvířata. Obyvatelka Kalači Jelena Žavoronková vypověděla, že její kocour měl jeden den večer halucinace, začal prý mňoukat a útočit na zdi, nábytek a rodinného psa. „Do rána usnul a chrápal jako člověk, až do večera následujícího dne. Nereagoval ani na žrádlo.“ (Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2015/jul/17/mystery-kazakhstan-sleeping-sickness-solved)

Nad spouštěčem záhadné nemoci si odborníci dlouho lámali hlavy. Nejdříve si mysleli, že za tím vším stojí padělaná vodka. To však po zjištění, že se nemoc projevuje i u zvířat, zavrhli. Další návrh se týkal onemocnění mozku, kterým mohli lidé trpět. To se však ukázalo při tak velkém počtu nakažených nepravděpodobné. Všichni byli nějakou dobru bezradní.

Postižení začali zanedlouho více a více upozorňovat na místní uranové doly. Vláda nejdříve nesouhlasila, pak však otestovala všechny domy na úroveň radiace. Nenašli žádné důkazy o vysoké hladině těžkých kovů či jiných nebezpečných látek. Zato se zjistila vyšší hladina radia v některých domovech, na to se však rychle zapomnělo.

S nejpravděpodobnějším řešením přišli výzkumníci roku 2015. Skutečná příčina měla opravdu vězet v uranových dolech. Nemoc byla údajně způsobena zvýšenou hladinou oxidu uhelnatého a uhlovodíku ve vzduchu, který lidé vdechovali. Hned po tomto zjištění zasáhla vláda a začala evakuaci obou vesnic.

Loňského roku se pak objevila nová teorie, která by osvětlovala původ nemoci. Byl proveden výzkum vedený Dr. Crape a experty z Nazarbajevovy univerzity v Kazachstánu. Vedoucí projektu řekl, že se po rozhovorech s více než 200 vesničany zjistila nová skutečnost. Každý z nich měl kupovat vodu od stejného dodavatele, který ji čerpal z podzemního zdroje. Přišel tak s teorií, že do vody unikly chemikálie, které byly schované v sudech právě v podzemí.

I onemocnění zvířat vysvětlil - jednalo se většinou o domácí mazlíčky, kteří pili stejnou vodu, jako jejich pánové. Dr. Crape však stále nepojmenoval záhadnou chemickou látku, která měla všechny nakazit. Tato teorie je tak stále nepodložena (Zdroj: https://au.news.yahoo.com/mystery-surrounds-ghost-towns-bizarre-sleeping-sickness-073517735.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAABl2ZoPv4Ejsfehl9ThA3SohEpeORqVADGO5KKUK3moSf5QCqPMkvyH46kp7UHL5Mwfu42lXj7UCCsHTQMShOYvy9XjJQd5TXTxajV1IsuSc60UD4u828e0DWcRQC0hSVik99fNDdcgTQOYJ1wh41KuK0eixflsyJwArhzqpNZJ0).