Uhodnete, ze které planety pochází tato nádherná scenerie? Je to překvapivé!

Nádherné barevné struktury.

Nádherné barevné struktury.

Foto: Profimedia.cz

Kopce vlnící se krajinou v různých odstínech hnědé, červené, fialové, šedé a zelené vypadají, jako by je namalovala ruka šikovného malíře. Dlouho se o nich vůbec nevědělo. S příchodem moderních technologií ale odhalily svou pozoruhodnou tvář.

Duhové hory jsou složené z takzvaného bentonitového jílu. Vznikly v období druhohor, konkrétně v juře. Bentonit má několik specifických vlastností. Nejenže při styku s vodou bobtná, ale dokáže absorbovat i vrstvy okolních minerálů. Proto hornina vytváří pruhy připomínající duhu.

Poznáte, o jakou památku se jedná?

Historická hádanka: Na fotce je detail památky, kterou 100% znáte. Poznáte ji?

Barevné kopce se nacházejí hned na několika místech naší planety. V Arizoně, v Peru nebo v Utahu. Zde sousedí s místem, kterému se přezdívá Mars Desert. Společně vytváří scenérii, již bychom hledali pouze ve vzdáleném vesmíru.

Betonitové hory

Do krásy bentonitových hor se zamilovala řada cestovatelů a umělců. Mezi ně patří také pilot a amatérský fotograf Gerald Macfly. „Dlouho jsem tuto krajinu, nacházející se mezi národním parkem Capitol Reef a národním parkem Canyonlands, toužil spatřit z výšky. Na první pohled vypadá nehostinně. Nejsou tu žádné stromy, jen kilometry skal a hlíny," přiznává. „Proto si tu připadáte jako na jiné planetě. Máte pocit, že stojíte na kraji světa."

Zdroj: Youtube

Podobné pocity popisují i jiní objevitelé. Navíc, když se hned vedle duhových hor nachází Mars Desert Research Station (MDRS), největší výzkumná stanice, která simuluje život na Marsu. Turisté tak mohou z dálky sledovat, jak se po poušti pohybují kosmonauti ve skafandrech a sbírají vzorky.

Poznáte vchod do slavné starověké stavby? Zná ji každý, ale málokdo to uhodne

„Bentonitové hory mají navíc strukturu podobnou popcornu. Nikdy jsem nic podobného pod svými nohami necítila," píše cestovatelka s přezdívkou Indigo Sahara na svém blogu. „Pěší turistika proto může být výzvou." Správci parku také upozorňují, že jakmile povrch kopců zmokne, stává se kluzkým a lepkavým.

Krajina v Capitol Reef

Národní park Capitol Reef, nacházející se na jihu centrálního Utahu, ale nabízí i jiné pohledy. Pyšní se nejen barevnými kaňony, ale také stolovými horami, útesy nebo monolity, jako je například vrchol Factory Butte, kopec připomínající obrovskou tovární budovu.

Zdroj: Youtube

K nejznámějším atrakcím parku patří skalní útvary Capitol Dome, Castle nebo Chimney Rock. Nachází se zde i historické město Fruita, v jehož okolí roste řada ovocných stromů, jejichž plody si mohou turisté zdarma nasbírat.

Zdroj:

www.profimedia.cz, www.capitolreef.org, www.indigosahara.com