Duhové hory jsou složené z takzvaného bentonitového jílu. Vznikly v období druhohor, konkrétně v juře. Bentonit má několik specifických vlastností. Nejenže při styku s vodou bobtná, ale dokáže absorbovat i vrstvy okolních minerálů. Proto hornina vytváří pruhy připomínající duhu.

Barevné kopce se nacházejí hned na několika místech naší planety. V Arizoně, v Peru nebo v Utahu. Zde sousedí s místem, kterému se přezdívá Mars Desert. Společně vytváří scenérii, již bychom hledali pouze ve vzdáleném vesmíru.

Betonitové hory

Do krásy bentonitových hor se zamilovala řada cestovatelů a umělců. Mezi ně patří také pilot a amatérský fotograf Gerald Macfly. „Dlouho jsem tuto krajinu, nacházející se mezi národním parkem Capitol Reef a národním parkem Canyonlands, toužil spatřit z výšky. Na první pohled vypadá nehostinně. Nejsou tu žádné stromy, jen kilometry skal a hlíny," přiznává. „Proto si tu připadáte jako na jiné planetě. Máte pocit, že stojíte na kraji světa."

Zdroj: Youtube

Podobné pocity popisují i jiní objevitelé. Navíc, když se hned vedle duhových hor nachází Mars Desert Research Station (MDRS), největší výzkumná stanice, která simuluje život na Marsu. Turisté tak mohou z dálky sledovat, jak se po poušti pohybují kosmonauti ve skafandrech a sbírají vzorky.

„Bentonitové hory mají navíc strukturu podobnou popcornu. Nikdy jsem nic podobného pod svými nohami necítila," píše cestovatelka s přezdívkou Indigo Sahara na svém blogu. „Pěší turistika proto může být výzvou." Správci parku také upozorňují, že jakmile povrch kopců zmokne, stává se kluzkým a lepkavým.

Krajina v Capitol Reef

Národní park Capitol Reef, nacházející se na jihu centrálního Utahu, ale nabízí i jiné pohledy. Pyšní se nejen barevnými kaňony, ale také stolovými horami, útesy nebo monolity, jako je například vrchol Factory Butte, kopec připomínající obrovskou tovární budovu.

Zdroj: Youtube

K nejznámějším atrakcím parku patří skalní útvary Capitol Dome, Castle nebo Chimney Rock. Nachází se zde i historické město Fruita, v jehož okolí roste řada ovocných stromů, jejichž plody si mohou turisté zdarma nasbírat.

Zdroj:

www.profimedia.cz, www.capitolreef.org, www.indigosahara.com