Dovolená v ohrožení: Útoky žraloků se stupňují, kde bychom se měli bát

Eliška Krásnohorská | 2. 7. 2019

Léto je v plném proudu a lidé se začínají rozjíždět do různých exotických destinací. Moře je obrovské lákadlo. Míst, kam jet za krásnou pláží, jsou tisíce, liší se však svojí bezpečností. Poslední roky přibývá útoků žraloků, které jsou často fatální a končí smrtí. 

Strach z napadení žralokem prudce vzrůstá, poslední případ napadené dívky ho jen umocnil. Teprve jednadvacetiletá studentka měla životní sen dostat se na Bahamy.

Společně s rodiči trávila odpoledne poblíž ostrova Rose Island, když jí při koupání brutálně napadl žralok. Ukousl jí ruku, část hýždí, roztrhal nohy. Zranění nebyla slučitelná se životem, predátoři dívku rozsápali přímo před jejími rodiči!

Správný, lékaři doporučený postup, jak bezpečně odstranit klíště
Magazín

Správný, lékaři doporučený postup, jak bezpečně odstranit klíště

Zdrcené matce se podařilo tělo dcery dostat ba břeh, záchrana ale byla nemožná. A případy se bohužel množí a týkají se i Evropy.

Žraloka můžete potkat i například v Itálii.

Největší hrozba útoku žralokem na člověka je v Americe. Od roku 1958 tam zemřelo Přes dva tisíce lidí. Následuje Austrálie, Afrika, Asie a Havaj. Na žraloka ale narazíte i v Evropě.

V počtu smrtelných napadení je Evropa na devátém místě! Je však potřeba zdůraznit, že ne každý žralok je pro člověka nebezpečný. Z 480 druhů se jedná pouze o tři druhy, respektive čtyři druhy schopné vraždit.

Indický jogín už déle než 70 let nejí a nepije, vědci nedokáží jev vysvětlit
Magazín

Indický jogín už déle než 70 let nejí a nepije, vědci nedokáží jev vysvětlit

Zabijáci jsou žraloci veliký bílý, tygří a bělavý. Ačkoliv se o něm moc nemluví, protože není statistky zaznamenané, kolik lidí má na svědomí, žralok dvouploutvý je prý ještě větší hrozbou. Za světové války měl na svědomí stovky životů..

Češi nejraději jezdí na dovolenou do Chorvatska, kde si mnoho lidí myslí, že narazí maximálně na mořského ježka, jenže, opak je pravdou. I tady můžete narazit na žraloka bílého.

Počet napadení není nijak dramatický, ale hrozba tady je. Co se týká Evropy, pozor by jste si měli dát i ve Francii, Španělsku či Itálii. Na Mallorce se vloni podařilo vyfotit dokonce pětimetrové zvíře!

Jak se chovaly ženy dozorců v koncentrácích: Krutost některých byla zarážející
Magazín

Jak se chovaly ženy dozorců v koncentrácích: Krutost některých byla zarážející

Opatrnosti není nikdy dost a vždy je lepší držet se více u kraje, kam se žralokům obvykle nechce, pokud nejsou dezorientovaní. Nemusíte se však až příliš strachovat, šance, že zemřete v žraločí tlamě jsou stále velice malé.

Pravděpodobnost, že zemřete na chřipku je 1:63, zatímco smrt napadením žralokem je 1:3700000!

Takže se nemusíte bát, šance jsou opravdu nízké. Na závěr ještě pár zajímavostí o žralocích:

Žralokovi vydrží zub pouze týden a pak vypadne, za deset let mu jich doroste zhruba 24000!

Zub mu doroste za 24 hodin! Dvě třetiny žralokova mozku tvoří čichové ústředí. Žraloci nikdy nespí a nemrkají.