Představte si rádio, které vysílá pouze jeden zvuk. Připomíná ochraptělou lodní sirénu, působí dost hororově a opakuje se dvacetkrát až třicetkrát za minutu. Radioamatéři naladili tuto stanici poprvé v roce 1982 a přivedla je v úžas. Někteří v monotónním zvuku dokonce našli zalíbení a začali stanici přezdívat Bzučák. O názvu UVB-76 tehdy ještě neměl nikdo ani tušení.

Co je Bromal?

Časem se podařilo zjistit, že signál má zdroj někde u města Povarovo, které leží asi 20 kilometrů severozápadně od Moskvy. Oblast ale byla obehnána vysokým plotem a v dobách studené války nebylo radno se kolem takových oblastí zdržovat. Každopádně se začaly množit spekulace, že jde o signál, který vysílá systém jaderných zbraní, nebo o kódované zprávy v morseovce pro tajné agenty.

Rádio fungovalo i po pádu železné opony, několikrát se mírně změnil typ vysílaného tónu, ale hlavní senzace nastala až 24. prosince 1997. Tehdy se v rádiu po 15 letech poprvé ozval lidský hlas. V ruštině pronesl: „UVB-76, UVB-76. 180 08 BROMAL 74 27 99 14. Boris, Roman, Olga, Mikhail, Anna, Larisa. 7 4 2 7 9 9 1 4." A pak zase nastalo obvyklé bzučení.

Rádio konečně získalo oficiální název a vlna spekulací opět nabrala na obrátkách. Podle jedné teorie šlo o souřadnice, které ukazovaly polohu v Barentsově moři, které leží severně od pobřeží Ruska a Norska. Oficiálně tam není nic, což ale ze špionážního hlediska nic neznamená. Je tam snad tajná podmořská základna? Nebo místo odpálení rakety? Nebo místo setkání s UFO? A co je Bromal? Název tajné operace? Přezdívka agenta? Nikdo nevěděl.

Poslední šifra

Od roku 1997 začalo být v rádiu rušněji. Občas byly slyšet nesrozumitelné hlasy a zvuky připomínající pohybující se nábytek. Jako by ve studiu někdo zapomněl vypnout mikrofon. Další šifry rádio vysílalo v letech 2002 a 2006. Opět šlo o směs slov a čísel. Zatím poslední šifra pochází z roku 2010 a zněla: UVB-76, UVB-76. 938 82 NAIMINA 74 14 35 74. Nikolaj, Anna, Ivan, Michail, Ivan, Nikolaj, Anna, 7, 4, 1, 4, 3, 5, 7, 4.

V roce 2011 se zdroj vysílání přesunul ke městu Pskov, které leží asi 20 kilometrů od hranic s Estonskem. Všeobecně se předpokládá, že to souvisí s reorganizací ruské armády. Odvážlivci totiž obratem vnikli do původního areálu u města Povarovo, kde skutečně našli opuštěnou vojenskou základu. Na kloub vysílání UVB-76 ale zatím nepřišli.