Václav Havel a jeho milenky: Které významné ženy prošly jeho náručí

Redakce | 6. 8. 2019

Spisovatelka Irena Obermannová tvrdí, že prožila roční románek s exprezidentem Václavem Havlem. On to popírá. Nicméně nebyla by to první „mimomanželská náruč“, ve které by se tento zajímavý muž ocitnul.

  • Zdá se, že si Václav Havel vždy vybíral milenky inteligentní, sečtělé a půvabné.
Václav Havel a Olga: Jaké bylo jejich manželství?
Magazín

Václav Havel a Olga: Jaké bylo jejich manželství?

Anna Kohoutová

Velkou láskou Václava Havla byla v 70. letech Anna Kohoutová, bývalá žena dramatika Pavla Kohouta a matka spisovatelky Terezy Boučkové. Ta jejich vztah zachytila ve scénáři k filmu Zemský ráj to napohled, který v roce 2009 natočila Irena Pavlásková. Přímo z náruče krásné Anny putoval Havel v roce 1979 do vazby, kde ho čekalo zatím nejdelší odloučení od Olgy i od přátel – na dobu čtyř a půl let. Během té doby se z Anny a Olgy staly blízké přítelkyně, které si navzájem předčítaly jeho dopisy z vězení. Nikdy v nich nezapomněl Annu pozdravovat.
Havel v dopisech docela odvážně náklonnost k jiným ženám neskrýval. Napsal například: "Pozdravy všem mým přátelům, polibky všem mým dívkám (pokud ještě nějaké mám)." nebo: "Nejsem vůbec překvapen, že se v mých snech (i v bdělém stavu) objevují různé ženy a snaží se, různými chytrými způsoby, mě svést. (Před časem to například byla Běla. Pozdravuj ji ode mne!)“

  • Olga přitom byla pozoruhodná bytost, která svým chováním i jistým kouzlem osobnosti přitahovala nejednoho muže. Měla přirozený šarm a krásu. Básník a dramatik Josef Topol o ní prohlásil, že vypadá jako aristokratka a také se tak chová. Když se Havel vrátil z vězení, přišla pravdomluvná Olga s přiznáním, že během doby, kterou strávil za mřížemi, se sblížila s Janem Kašparem, hercem Divadla Na tahu. Byl o dvacet let mladší a na rozdíl od Havla neměl žádné tvůrčí ambice. Zjevem byl Havlovi dost podobný a na jevišti také hrál jeho postavu Vaňka. S Olžiným doznáním se Václav dlouho nemohl srovnat. Dohodli se, že se nerozejdou, ale každý si bude žít svůj soukromý život.
Havel v deseti obrazech
Publicistika

Havel v deseti obrazech

Jitka Vodňanská

Několik týdnů po propuštění do Havlova života vstoupila psycholožka Jitka Vodňanská. Prý ho rozveselovaly její jiskřivé oči a smysl pro humor. Právě ona zastávala názor, že ho přitahují silné ženy, u nichž hledá ochranu, ale zároveň cítí potřebu se vůči nim nějak vymezovat. Manželství s Olgou byl podle ní vlastně protest proti dynamické matce, kterou miloval, ale nebyli si dostatečně blízcí.
Vznikl tak zvláštní čtyřúhelník. Jitka byla přijata do rodiny. I se synem Tomášem z předchozího manželství začala jezdit na Hrádeček, kde trávila celé léto. Jak píše ve své knize politolog John Kean, vše se vyvíjelo jako obvykle až do chvíle, kdy v roce 1984 s Havlem otěhotněla.

Fejeton: Vím, kde najít Václava Havla
Názory

Fejeton: Vím, kde najít Václava Havla

Jitka Vodňanská možná zvolila potrat i proto, že viděla, jak neohrabaně se Havel chová vůči jejímu synovi Tomášovi. „Pan prezident měl vždycky k dětem trošku rozpačitý vztah, neměl je, a tak to s nimi nijak zvlášť neuměl,“ říká Ladislav Špaček a popisuje natáčení vánočního pořadu pro Českou televizi, pro Studio kamarád. „Byli jsme tenkrát v Domě dětí na Pražském hradě a vše vedl dramaturg Chalupa, který léta dělal toto vysílání. Vybrané byly i děti, asi patnáct se jich sesedlo na koberci kolem prezidenta a on jim vyprávěl. Měly připraveny otázky, kterými je televize vybavila. Jeden chlapeček se zeptal: „Pane prezidente, pomáhal jste slabším?“ A prezident na to: „Chlapče, tak zrovna v tomhle jsem naprosto vynikal. Například i ve vězení, kde byli obrovští chlapi, a když někdo ubližoval slabšímu, tak jsem se postavil před něj a řekl jsem: Vždycky s ním musíš vycházet dobře. Usmiřoval jsem je a nikdy jsem nenechal nikomu ubližovat. Víte, děti, když pomůžete slabšímu, uděláte dobrý skutek. To se vám najednou po těle rozlije takový krásný pocit, jako když si dáte panáka…“ Zaznělo Stop! a tuhle pasáž jsme po dohodě s televizí vystřihli.“
S Jitkou Vodňanskou „chodil“ Václav Havel intenzivně šest let, později zůstali přáteli. Na jedné pohlednici jí napsal text, kterým snad nejlépe vystihl svůj vztah k ženám: "Milá Jitko, děkuju ti za dopis a za velmi relevantní analýzu mé osobnosti. Až na dvě podrobnosti je přesná. Jedna z nich, týkající se žen, není zrovna stereotyp. Vždycky mě přitahovala jinakost a neopakovatelnost."