Po dlouhém roce a půl pandemie covidu-19 vidí lékaři i vědci jedinou cestu, jak vir porazit. Očkování populace po celém světě je v plném proudu, výrobcům vakcín ale začaly dělat starost mutace viru.

Mutací vzniklo už několik a vyznačují se tím, že jsou mnohem agresivnější, pro jejich přenos stačí pár minut kontaktu s nakaženým a dokážou napadnout již naočkované jedince.

Z tohoto důvodu stále mnoho lidí s aplikací vakcíny váhá a vyčkávají na potřebné výzkumy. Výrobci Moderny ale přichází s radostnou zprávou.

Moderna funguje i na obávanou deltu

První výzkumy naznačovaly, že vakcíny od firem Pfizer a Moderna sice fungují proti indické mutaci, jejich účinnost ovšem může být nižší. Aplikace vakcíny ale i přesto stále výrazně snižují riziko těžkého průběhu covidu.

Farmaceutická společnost Moderna zkraje týdne oznámila, že jejich vakcína účinkuje proti různým variantám mutací. A to jak na deltu, tak na mutace poprvé zaznamenané v Indii, JAR, Nigérii, Ugandě či Angole.

Pro Čechy je to dobrá zpráva, Moderna je u nás třetí nejpoužívanější vakcínou.

V počtu aplikovaných vakcín vede Pfizer/BioNTech

Nejen v Česku je zatím nejoblíbenější vakcína ta od výrobců Pfizer/BioNTech. Této látky bylo u nás prozatím aplikováno více než 6,7 milionu dávek.

Moderna je podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví v Česku třetí nejužívanější vakcínou proti koronaviru, k dnešnímu dni bylo podáno přes 700 tisíc dávek.

Zájem o očkování ale prudce klesá a pro celkové vymýcení covidu je prý potřeba naočkovat až devadesát procent populace. Odborníci proto straší další vlnou pandemie na podzim.

Zdroj: https://www.ft.com/content

https://www.npr.org/sections/coronavirus-live-updates/

https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/moderna-provides-clinical-update-neutralizing-activity-its-covid