Podle zjištění izraelské studie z univerzity v Tel Avivu varianta koronaviru objevená v Jižní Africe může do určité míry „prorazit“ vakcínu proti covidu-19 od společnosti Pfizer/BioNTech. Vakcína Pfizer se přitom dosud považovala za nejkvalitnější ochranu před koronavirem.

Zatím zůstává nejasné, jak velkou účinnost vakcíny od Pfizeru proti jihoafrické verzi covidu nabízí.

Výzkum zveřejněný v sobotu porovnával údaje téměř 400 lidí, kteří měli pozitivní test na covid-19 dva nebo více týdnů poté, co dostali jednu nebo dvě dávky vakcíny od Pfizeru, se stejným počtem neočkovaných pacientů s tímto onemocněním.

Když ani vakcína Pfizer nestačí...

Podle této studie Telavivské univerzity ve spolupráci s největším izraelským poskytovatelem zdravotní péče Clalit bylo zjištěno, že jihoafrická varianta B.1.351 tvořila asi 1 procento všech případů covidu-19 u všech zkoumaných lidí.

U pacientů, kteří dostali dvě dávky vakcíny, byl podíl jihoafrické varianty viru osmkrát vyšší než u neočkovaných – 5,4 procenta oproti 0,7 procenta.

To naznačuje, že vakcína je proti jihoafrické variantě méně účinná ve srovnání s původní, nezmutovanou verzí koronaviru a s britskou verzí koronaviru, uvedli vědci.

„Zjistili jsme nepoměrně vyšší míru jihoafrické varianty u lidí očkovaných druhou dávkou ve srovnání s neočkovanou skupinou. To znamená, že jihoafrická varianta je schopna do jisté míry prolomit ochranu vakcíny,“ uvedl Adi Stern z Telavivské univerzity, který studii vedl.