Očkování proto koronaviru je celosvětově v plném proudu. V České republice je nyní plně zaočkování více než 2,5 milionu lidí a číslo každým dnem roste. Nejčastěji se k vakcinaci používají látky od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Velmi se totiž osvědčili, lidé po nich nepociťují téměř žádné vedlejší účinky a také se k nim pojí nízké riziko vzniku zdravotních problémů. Potenciální nebezpečí i přesto ale představují.

Vzácná nemoc

Jak uvádí web Seznam Zprávy s odkazem na britský deník The Guardian, experti ze Spojených států objevili souvislost mezi takzvanými mRNA vakcínami, mezi které právě ty od společností Pfizer a Moderna patří, a případy zánětu srdečního svalu u dospívajících a mladých mužů. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv proto vydá k těmto vakcínám varování. Lidé by se přesto neměli očkování obávat. Odborníci totiž zdůraznili, že přínos vakcín dalece přesahuje rizika.

Ve Spojených státech bylo do dnešního dne podáno zhruba 319 milionů dávek očkování, přičemž zánět srdečního svalu se potvrdil jen ve 347 případech. Navíc Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že se většina lidí, u kterých se onemocnění rozvinulo, velmi rychle zotavila.

Nová mutace budí strach

Všechny státy apelují na své občany, aby se nechali očkovat. V Indii se totiž objevila nová mutace koronaviru s názvem delta, která je podle odborníků mnohem nakažlivější. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí bude právě tato mutace představovat 90 procent všech případů nakažení v Evropské unii.

Očkování se zdá být jedinou účinnou zbraní proti dalšímu šíření koronaviru a pomocníkem v touze navrácení se k normálnímu životu.

Stávající situace značně zlehčuje cestování: