Vakcíny Pfizer a Moderna mají vzácný vedlejší účinek, varuje americký úřad

Karel Frankl | 28. 6. 2021

Vakcíny od společností Pfizer a Moderna jsou v mnoha světových zemích velmi osvědčené a obecně se k nim pojí malé množství vedlejších účinků. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv ovšem nyní právě k těmto vakcína přidá varování. Látky totiž mohou ve výjimečných případech způsobit závažné onemocnění. 

Očkování proto koronaviru je celosvětově v plném proudu. V České republice je nyní plně zaočkování více než 2,5 milionu lidí a číslo každým dnem roste. Nejčastěji se k vakcinaci používají látky od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Velmi se totiž osvědčili, lidé po nich nepociťují téměř žádné vedlejší účinky a také se k nim pojí nízké riziko vzniku zdravotních problémů. Potenciální nebezpečí i přesto ale představují.

Vzácná nemoc

Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Ve Spojených státech bylo do dnešního dne podáno zhruba 319 milionů dávek očkování, přičemž zánět srdečního svalu se potvrdil jen ve 347 případech. Navíc Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že se většina lidí, u kterých se onemocnění rozvinulo, velmi rychle zotavila.

Nová mutace budí strach

Všechny státy apelují na své občany, aby se nechali očkovat. V Indii se totiž objevila nová mutace koronaviru s názvem delta, která je podle odborníků mnohem nakažlivější. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí bude právě tato mutace představovat 90 procent všech případů nakažení v Evropské unii.

Očkování se zdá být jedinou účinnou zbraní proti dalšímu šíření koronaviru a pomocníkem v touze navrácení se k normálnímu životu.

Stávající situace značně zlehčuje cestování:

Tagy Česko Evropská unie nemoc očkování Pfizer The Guardian USA vakcína