Dlouho se nevědělo, zda „egyptská Atlantida" vůbec existovala. O její dávno ztracené slávě se zmiňovali pouze starověcí řečtí historici. Víme tak, že město navštívili před začátkem Trojské války Paris a Helena nebo i sám Diův syn Héraklés, bájný hrdina, který jako jediný získal nesmrtelnost. Tato legenda vedla k tomu, že Řekové začali významné obchodní centrum nazývat Herakleion.

V roce 1933 velitel RAF zkoumající záliv Abu Qir zahlédl pod vodou podivné struktury. Do té doby historici předpokládali, že Thonis a Herakleion jsou dvě samostatná sousedící města. Pět let trvalo podvodnímu archeologovi Franckovi Goddiovi, než ruiny našel. V roce 1999 tak mohl konečně odstartovat jejich průzkum. A nestačil se divit.

Město Herakleion

Pod vodní hladinu našel doslova poklad. Vykopávky během let odhalily obrovský přístav s nábřežími, chrámy a patrovými domy, spojené sítí kanálů, mostů a pontonů. Byly nalezeny mince, keramika, bronzové a zlaté šperky či sošky nebo dokonce dřevěná pohovka a proutěný koš s plody palmy doum a semeny hroznů. „Objevené artefakty potvrzují krásu a slávu Herakleionu," říká archeolog Franck Goddio.

Vše naznačovalo, že na místě došlo k náhlé a nevídaně velké katastrofě. Historici předpokládají, že město zaniklo díky kombinaci seismické činnosti, zkapalnění půdy a stoupající hladiny vody. To způsobilo, že se celý přístav, vybudován v 8. století před naším letopočtem, o rozloze 110 kilometrů čtverečních, sesunul na mořské dno. „Zastavil se zde čas a my postupně odhalujeme, jak vyspělá kultura fungovala," vysvětluje Goddio.

K dalšímu poznání přispěl i nejnovější objev hlášený egyptským ministerstvem cestovního ruchu a starožitností. Tým výzkumníků našel pod pětimetrovým nánosem bahna vrak válečné lodi z doby vlády Ptolemaiovců a pozůstatky řeckého pohřebiště z počátku čtvrtého století před naším letopočtem.

Válečná loď, Herakleion

„Loď kotvila v kanálu. Potopila se poté, co ji zasáhly obrovské bloky Amonova chrámu, který se zřídil kvůli zemětřesení, k němuž došlo ve druhém století před naším letopočtem. Padající kameny ji doslova přišpendlily na dno," říká Mustafa Waziri, šéf Nejvyšší rady pro památky v Egyptě.

Zdroj: Youtube

Plavidlo bylo postaveno kombinací egyptských a řeckých konstrukčních metod. Dosahovalo délky více než 25 metrů, mělo plochý kýl a disponovalo jak vesly, tak plachtou. Podle archeologů je objev tohoto typu lodi velice vzácný. Existuje totiž pouze jeden předchozí nález, který pochází ze stejné doby.

Zdroj:

www.ancientpages.com, www.denik.cz, www.landioustravel.com, www.geektech.me