Vědci objevili vrak nádherné starověké válečné lodi. Pořídili úžasné záběry

Lenka Samuely | 23. 7. 2022

Město Herakleion, egyptsky Thonis, roztroušené po řadě vzájemně propojených ostrovů, bylo rušnou kosmopolitní bránou starověkého Egypta a významnou spojnicí se západní světem. Nacházelo se na nejzápadnějším rameni Nilu a bylo důležitým obchodním centrem až do 2. století před naším letopočtem, kdy zcela zmizelo pod vodou.

Dlouho se nevědělo, zda „egyptská Atlantida" vůbec existovala. O její dávno ztracené slávě se zmiňovali pouze starověcí řečtí historici. Víme tak, že město navštívili před začátkem Trojské války Paris a Helena nebo i sám Diův syn Héraklés, bájný hrdina, který jako jediný získal nesmrtelnost. Tato legenda vedla k tomu, že Řekové začali významné obchodní centrum nazývat Herakleion.

V roce 1933 velitel RAF zkoumající záliv Abu Qir zahlédl pod vodou podivné struktury. Do té doby historici předpokládali, že Thonis a Herakleion jsou dvě samostatná sousedící města. Pět let trvalo podvodnímu archeologovi Franckovi Goddiovi, než ruiny našel. V roce 1999 tak mohl konečně odstartovat jejich průzkum. A nestačil se divit.

Město Herakleion

Pod vodní hladinu našel doslova poklad. Vykopávky během let odhalily obrovský přístav s nábřežími, chrámy a patrovými domy, spojené sítí kanálů, mostů a pontonů. Byly nalezeny mince, keramika, bronzové a zlaté šperky či sošky nebo dokonce dřevěná pohovka a proutěný koš s plody palmy doum a semeny hroznů. „Objevené artefakty potvrzují krásu a slávu Herakleionu," říká archeolog Franck Goddio.

Jak vypadala Kleopatra. Vůbec nebyla krásná. Podívejte se na rekonstrukci tváře
Magazín

Jak vypadala Kleopatra. Vůbec nebyla krásná. Podívejte se na rekonstrukci tváře

Vše naznačovalo, že na místě došlo k náhlé a nevídaně velké katastrofě. Historici předpokládají, že město zaniklo díky kombinaci seismické činnosti, zkapalnění půdy a stoupající hladiny vody. To způsobilo, že se celý přístav, vybudován v 8. století před naším letopočtem, o rozloze 110 kilometrů čtverečních, sesunul na mořské dno. „Zastavil se zde čas a my postupně odhalujeme, jak vyspělá kultura fungovala," vysvětluje Goddio.

Děsivý konec Alexandra Velikého: Omylem ho pohřbili zaživa a při plném vědomí
Magazín

Děsivý konec Alexandra Velikého: Omylem ho pohřbili zaživa a při plném vědomí

K dalšímu poznání přispěl i nejnovější objev hlášený egyptským ministerstvem cestovního ruchu a starožitností. Tým výzkumníků našel pod pětimetrovým nánosem bahna vrak válečné lodi z doby vlády Ptolemaiovců a pozůstatky řeckého pohřebiště z počátku čtvrtého století před naším letopočtem.

Válečná loď, Herakleion

„Loď kotvila v kanálu. Potopila se poté, co ji zasáhly obrovské bloky Amonova chrámu, který se zřídil kvůli zemětřesení, k němuž došlo ve druhém století před naším letopočtem. Padající kameny ji doslova přišpendlily na dno," říká Mustafa Waziri, šéf Nejvyšší rady pro památky v Egyptě.

Zdroj: Youtube

Plavidlo bylo postaveno kombinací egyptských a řeckých konstrukčních metod. Dosahovalo délky více než 25 metrů, mělo plochý kýl a disponovalo jak vesly, tak plachtou. Podle archeologů je objev tohoto typu lodi velice vzácný. Existuje totiž pouze jeden předchozí nález, který pochází ze stejné doby.

Zdroj:

www.ancientpages.com, www.denik.cz, www.landioustravel.com, www.geektech.me

Tagy Atlantida Egypt Nil Starověký Egypt válečná loď