Sonar zachytil podivný předmět na mořském dně. Podívejte se vrak obří lodi se strašným příběhem

Tereza Malá | 18. 12. 2022

Mořské dno je plné tajemství a dosud neodhalených vraků. Každý z nich skrývá svůj příběh. Ten o vraku lodi U.S.S. Juneau, objeveném na Šalamounových ostrovech, je zároveň příběhem jedné rodinné tragédie. Zahynulo zde pět bratrů Sullivanových, kteří položili životy během bitvy o Guadalcanal.

Dno oceánu je poseto vraky lodí, z nichž mnohé skrývají tajemství. 76 let zůstávala poloha lodi U.S.S. Juneau záhadou, než v roce 2018 sonarové impulsy upozornily výzkumnou posádku na anomálii, která se ukázala být dávno ztracenou válečnou lodí. Vrak byl nalezen poblíž Šalamounových ostrovů v jižním Tichém oceánu podmořskou výzkumnou lodí „pro lov lodí“ R/V Petrel, které vlastní spoluzakladatel společnosti Microsoft, Paul Allen. Tato loď objevila na boku ležící vrak lodi U.S.S. Juneau. Tento lehký křižník třídy Atlanta byl potopen japonskými torpédy během bitvy o Guadalcanal. Jeho příběh je ale mnohem hlubší.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Bylo jich pět: Rodinná tragédie oslovila celou Ameriku

Hledač lodí Petrel identifikoval loď ležící na boku 17. března asi 4,4 km pod hladinou, v den svátku svatého Patrika, což je pro nález velmi příznačné. Pět bratrů Sullivanových, kteří navzdory všem válečným pravidlům na lodi pospolu sloužili, je totiž příběhem tradiční americko-irské rodiny, které inspirovala i literární a filmové umělce.

Bratrů Sullivanových bylo pět: George, Frank, Joe, Matt a Al. Rodáci z Waterloo v Iowě se přihlásili k námořnictvu jen pod podmínkou, že jim bude umožněno sloužit společně. Jejich smrt pak vyvolala vlnu soustrasti a soucitu. Jejich rodiče a sestra pak strávili zbytek války cestováním po loděnicích a výrobních závodech. Tam se dělili o příběh jejich synů a bratrů s dělníky, aby je motivovali k rychlejšímu ukončení bojů.

Jak k tragédii došlo

Loď U.S.S. Juneau se potopila na Šalamounových ostrovech v listopadu 1942, kdy při jejím výbuchu a jeho následcích zahynulo 687 členů téměř 700 členné posádky. Měla velmi krátkou životnost, kdy již půl roku po spuštění na vodu byla přidělena k ochraně letadlové lodi Enterprise. Dne 13. listopadu se utkala s japonskou flotilou u Guadalcanalu. Byla trefena torpédem do boku a při cestě na nedaleký ostrov k opravám ji japonská ponorka dvěma torpédy navždy pohřbila v hlubinách. Výbuch loď rozpůlil, ale první útok přežilo ještě 115 členů posádky. Než však po několika dnech dorazila pomoc, přežilo pouhých 10.

Tragédii ukazuje i toto video:

Zdroj: Youtube

Loď Petrel, určená k vyhledávání ztracených lodí, našla již více vraků. Kromě U.S.S. Juneau to byla i letadlová loď U.S.S. Lexington, dále loď U.S.S. Indianapolis, která vezla součástky jedné z prvních jaderných bomb, pak italská námořní loď Artigliere a japonská bitevní loď Musaši.

Muž hledal mořské houby. Našel vrak obří lodi. Ukrýval zlatý faraonský poklad astronomické ceny
Magazín

Muž hledal mořské houby. Našel vrak obří lodi. Ukrýval zlatý faraonský poklad astronomické ceny

Zdroje: www.smithsonianmag.com, en.wikipedia.org/wiki/USS_Juneau, listverse.com

Tagy Amerika Atlanta Guadalcanal Iowa Juneau Microsoft Paul Allen Svatý Patrik Šalamounovy ostrovy Tichý oceán