Dno oceánu je poseto vraky lodí, z nichž mnohé skrývají tajemství. 76 let zůstávala poloha lodi U.S.S. Juneau záhadou, než v roce 2018 sonarové impulsy upozornily výzkumnou posádku na anomálii, která se ukázala být dávno ztracenou válečnou lodí. Vrak byl nalezen poblíž Šalamounových ostrovů v jižním Tichém oceánu podmořskou výzkumnou lodí „pro lov lodí“ R/V Petrel, které vlastní spoluzakladatel společnosti Microsoft, Paul Allen. Tato loď objevila na boku ležící vrak lodi U.S.S. Juneau. Tento lehký křižník třídy Atlanta byl potopen japonskými torpédy během bitvy o Guadalcanal. Jeho příběh je ale mnohem hlubší.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Bylo jich pět: Rodinná tragédie oslovila celou Ameriku

Hledač lodí Petrel identifikoval loď ležící na boku 17. března asi 4,4 km pod hladinou, v den svátku svatého Patrika, což je pro nález velmi příznačné. Pět bratrů Sullivanových, kteří navzdory všem válečným pravidlům na lodi pospolu sloužili, je totiž příběhem tradiční americko-irské rodiny, které inspirovala i literární a filmové umělce.

Bratrů Sullivanových bylo pět: George, Frank, Joe, Matt a Al. Rodáci z Waterloo v Iowě se přihlásili k námořnictvu jen pod podmínkou, že jim bude umožněno sloužit společně. Jejich smrt pak vyvolala vlnu soustrasti a soucitu. Jejich rodiče a sestra pak strávili zbytek války cestováním po loděnicích a výrobních závodech. Tam se dělili o příběh jejich synů a bratrů s dělníky, aby je motivovali k rychlejšímu ukončení bojů.

Jak k tragédii došlo

Loď U.S.S. Juneau se potopila na Šalamounových ostrovech v listopadu 1942, kdy při jejím výbuchu a jeho následcích zahynulo 687 členů téměř 700 členné posádky. Měla velmi krátkou životnost, kdy již půl roku po spuštění na vodu byla přidělena k ochraně letadlové lodi Enterprise. Dne 13. listopadu se utkala s japonskou flotilou u Guadalcanalu. Byla trefena torpédem do boku a při cestě na nedaleký ostrov k opravám ji japonská ponorka dvěma torpédy navždy pohřbila v hlubinách. Výbuch loď rozpůlil, ale první útok přežilo ještě 115 členů posádky. Než však po několika dnech dorazila pomoc, přežilo pouhých 10.

Tragédii ukazuje i toto video:

Zdroj: Youtube

Loď Petrel, určená k vyhledávání ztracených lodí, našla již více vraků. Kromě U.S.S. Juneau to byla i letadlová loď U.S.S. Lexington, dále loď U.S.S. Indianapolis, která vezla součástky jedné z prvních jaderných bomb, pak italská námořní loď Artigliere a japonská bitevní loď Musaši.

Zdroje: www.smithsonianmag.com, en.wikipedia.org/wiki/USS_Juneau, listverse.com