Muž našel na zahradě malý poklop. Nadzdvihl ho a dostal šok. Obří prostor byl pozůstatkem světa z války

Jarouš M Komořanský | 11. 3. 2023

Muž jménem Chris Scott z anglického Middlesbrough nedávno učinil na vlastním dvorku neuvěřitelný objev. To, co považoval za kryt kanalizace, se ukázalo být vchodem do bunkru z druhé světové války. Předpokládá se, že tajný válečný bunkr sloužil pro přibližně 100 lidí, kteří v ulici během války žili.

Middlesborough a oblast Teeside se staly cílem nacistů kvůli svému významu při výrobě oceli. Při náletech Němců zde zahynulo celkem 88 lidí z města. Chris Scott objevil bunkr na své předměstské zahradě, když prováděl renovační práce.

Zpočátku si myslel, že jde o jednoduchý kryt kanalizace, ale brzy si uvědomil, že jde o mnohem víc. Po odstranění krytu našel žebřík vedoucí dolů do podzemního bunkru.

Takto vypadají luxusní atomové bunkry pro vyvolené miliardáře. Dokážete jim nezávidět?
Magazín

Takto vypadají luxusní atomové bunkry pro vyvolené miliardáře. Dokážete jim nezávidět?

Se stavitelem Tonym Sizerem strávili muži dva dny vysoušením bunkru a poté našli dvě místnosti s únikovými poklopy. Objevili na pozemku zcela nečekaně rozsáhlý bunkr z druhé světové války sestávající ze dvou místností s pevnými betonovými stěnami a dvěma únikovými poklopy. Jakmile se dostal dovnitř, zjistil, že bunkr je ve výborném stavu. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Bunkr plnil svou funkci

Bunkr se skládal ze dvou místností, z nichž každá měřila kolem 15 m2. Byly zde i elektrické vypínače a světla, aby lidé viděli. Nechybělo zde ani základní vybavení. Dřevěný stůl věkem zčernal, ale zůstal stát, přestože byl v podzemním bunkru několik let ponořen do vody. Vše bylo zaplaveno a v bunkru byla spousta bahna. V něm byl nalezen později i sáček s mlékem, což svědčí o tom, že byl bunkr používán během druhé světové války. V podzemní komoře se nahromadila suť. Její odstraňování mužům přidělalo při odkrývání bunkru dost práce.

Na konci druhé místnosti muži objevili ještě jedny dveře a další žebřík. „Je to nouzový únikový žebřík pro případ, že by ten první byl zničen nebo zablokován sutinami z bomby. Nemá cenu ho úplně vykopat, protože je to malý prostor,“ řekl Chris.

Obranný bunkr z druhé světové války

Bunkr, který Chris Scott objevil, je pravděpodobně pillbox typu 22. Typ 22 pillbox byl malý opevněný bunkr, který používala britská armáda během druhé světové války k obraně před nepřátelskými útoky. Pilířový box byl postaven ze železobetonu a byl navržen tak, aby odolal těžkému bombardování. Obvykle byly vyzbrojeny kulomety a byly strategicky rozmístěny podél pobřeží a dalších zranitelných oblastí země.

Putinovo sibiřské podzemní město: Luxusní bunkry, kde chce přežít jaderný útok
Magazín

Putinovo sibiřské podzemní město: Luxusní bunkry, kde chce přežít jaderný útok

Bunkr na pobřeží…

Bunkr je unikátní, protože se nenacházel v pobřežní oblasti. Místo toho byl pravděpodobně součástí větší sítě pillboxů, které byly za války vybudovány na obranu města Middlesbrough. Bunkr je přibližně 2,5 metru hluboký a má dostatek místa, aby v něm mohlo stát několik lidí. Je stále v dobrém stavu a mnoho jeho původních prvků zůstalo zachováno.

Objev bunkru je významný, protože umožňuje nahlédnout do minulosti a lépe pochopit úsilí, které bylo během druhé světové války vynaloženo na obranu proti nepřátelským útokům.

Bunkr je hmatatelnou připomínkou obětí, které obyvatelé Middlesbrough a zbytku země během války přinesli. Chris nyní přemýšlí, jak prostor bunkru využije.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.bbc.com

Tagy Britská armáda druhá světová válka Chris Scott Middlesbrough opevnění válka žebřík