Valerie Kaplanová, česká herecká legenda, se narodila 12. září 1917 v Hlinsku. Dětství strávila ve Vídni, kde s celou rodinou žila díky otci, který byl obchodním zástupcem v oblasti obuvi. Po návratu do Československa absolvovala rodinnou školu a získala zaměstnání jako sekretářka.

Vždy ji ale zajímalo a lákalo i herectví, a tak se připojila k amatérskému divadelnímu spolku Živé jeviště. Měla v sobě ohromný talent, a tak není divu, že na sebe významnější divadelní role nenechaly dlouho čekat. První důležitý moment na jevišti zažila v roce 1930 ve Vinohradském divadle v inscenaci Úkazy našich dějin.

Začátek kariéry

Kariéru profesionální herečky Kaplanová zahájila až po druhé světové válce. Prošla celou řadou oblastních divadel – od Liberce, přes Karlovy Vary, Brno, až po Gottwaldov (dnešní Zlín). V roce 1961 se stala členkou Východočeského divadla v Pardubicích, kde zůstala až do svého skonu. Mezi její divadelní úspěchy patří role v inscenacích jako Naši furianti, Maryša, po pravdě však Mařka a Ivanov.

Filmový debut a úspěchy

Na filmovém plátně se Kaplanová objevila poprvé v roce 1951 ve snímku Pionýr. Následovaly role v mnoha českých, ale i zahraničních filmech. A přestože jich ztvárnila nespočet, pořádné slávy se dočkala až ve svém stáří. To ji totiž tvůrci začali obsazovat do rolí nejrůznějších babiček. Tou vůbec nejvýznamnější úlohou, díky které Valerii Kaplanovou znalo celé Česko, byla role babičky v dnes již kultovních komediích Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.

Nezapomenutelná „Babka Tutovka“

Výrazně na sebe herečka upozornila i v rámci reklam na tehdejší televizní soutěž s názvem Tutovka. I díky tomu se jí v té době dostalo přezdívky Bába Tutovka. Její poslední filmovou rolí byla role babičky ve filmu Šmankote, babičko, čaruj!.

Závěr Života

Kaplanová zemřela 12. května 1999 v Pardubicích. Pohřbena byla na městském Centrálním hřbitově, kde je její hrob dodnes cílem mnoha obdivovatelů a příznivců jejího umění.

Valerie Kaplanová si během svého života vybudovala neotřesitelné místo v historii českého divadla a filmu. Její nezaměnitelný herecký projev, charakteristická fyziognomie a jedinečný talent ji řadí mezi nejvýznamnější osobnosti české kultury 20. století.

Bohužel jen málokdo dokázal ocenit její někdejší krásu. V dobách, kdy byla herečka ještě mladá, byla totiž neuvěřitelně půvabná. Co myslíte? Poznali byste vůbec, že se tato nádherná dáma později stala nezapomenutelnou babičkou z komedií Slunce, seno...?

Zdroje: blesk.cz, csfd.cz, wikipedia.org