Stejně, jako se vyvíjí lidská kultura, vyvíjí se vzájemné konflikty a jejich vedení. To, že je válčení významným fenoménem naší společnosti dokládá fakt, že některé státy do armády investují až 50 % svého rozpočtu.

S rozvojem technických možností se mění také podoba boje. Dnes už vojáci nejezdí na koni a neohání se mečem. Lučištníky nahradily střelné zbraně, jezdectvo zákopy a děla balistické rakety. 

Válka v roce 2100

Odborníci předpokládají, že se budoucí vůdci budou více spoléhat na umělou inteligenci a automatizaci. Na bojišti 22. století by se tak mohli objevit robotičtí vojáci. „Budou schopni dokončit misi s vyšší pravděpodobností úspěchu a mnohem menším počtem obětí a vedlejších škod,” říká ředitel aplikovaného výzkumu v Lockheed Martin Gil Metzger. 

Zdroj: Youtube

Inovace čeká také zbraně. Většina z nich bude laserová. „Mezi jejich hlavní výhody patří přesnost a téměř neomezený zásobník,” vysvětluje Iain McKinnie, hlavní technolog společnosti Raytheon Intelligence & Space. „S použitím 50kW generátoru k napájení 50kW paprsku není nepředstavitelné, že v roce 2100 budeme používal lehké ruční laserové pistole jako ze Star Treku.

Už téměř před deseti lety agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty Pentagonu (DARPA) dokončila testování vysokoenergetického kapalného laserového obranného systému, který se vešel na palubu taktického letadla a úspěšně sestřelil rakety a dělostřelecké granáty. V roce 2020 se jeho výkonnost zvedla ze 75 kW na 150kW.

Rychlé zbraně

Experti se nyní zaměřují především na vývoj rychlých kulometů. Například DREAD Silent Weapon System umí vystřelit 120 000 ran za minutu. Zbraň pohání elektrická energie, což znamená, že nevydává žádný zvuk, teplo a nemá zpětný ráz. Hlučnější, ale účinný granátomet XM-25 zase ovládá počítač. Vypálení až 25 granátů na libovolnou vzdálenost se programuje předem.

DARPA zároveň vyvíjí také automatizovaný software určený pro ochranu vzdušného prostoru pro plánování letové dráhy, který by dokázal navrhnout, jak nejrychleji zničit nepřátelské střely, dělostřeleckou palbu a pilotovaná i bezpilotní letadla. 

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.popularmechanics.com, www.en.wikipedia.org, www.businessinsider.com, www.darpa.mil