Vědci zrentgenovali slavný obraz Van Gogha a užasli. Rozpoznáte, co skrývá v trsu trávy

Jarouš M Komořanský | 13. 1. 2023

Trávník je obraz nizozemského malíře Vincenta van Gogha, který byl namalován v roce 1889. Tento obraz je součástí série obrazů, které van Gogh namaloval během pobytu v ústavu pro duševně choré ve Francii, i když je možné, že vznikl i jindy, s cca 2letou odchylkou. Obraz skrývá tajemství.

Záhon trávy (či Trávník) je malba olejem na plátně a je velmi charakteristická pro van Goghův malířský impresionistický styl, známý jasnými barvami. Van Gogh poprvé spatřil díla impresionistů, když v únoru 1886 přijel do Paříže. Tam si uvědomil, že jeho vlastní paleta je tmavá a staromódní, a začal experimentovat se světlejšími barvami a jiným druhem tahu štětcem. Na jaře a v létě následujícího roku chodil pravidelně malovat do plenéru v Asnières, vesnici nedaleko Paříže.

Záhon s květinami a s tajemstvím

Obraz, jak název napovídá, zobrazuje záhon s trávou a květinami, který je osvětlen sluncem a v dálce je vidět krajina s pohořím. Obraz je považován za jedno z nejvýznamnějších van Goghových děl a je typickou ukázkou malířovy tvorby z posledních let života.

Je možné, že tento kus trávy namaloval právě v Asnières. Pravděpodobně si chtěl procvičit svou novou techniku. Každý tah štětcem se přesně shoduje s tím, co zobrazuje: stéblo trávy, okvětní lístek nebo stonek.

Jenže když byl obraz podroben rentgenové analýze, odhalil překvapení. V záhonu trávy byl skryt nejasný obrys hlavy. Vzhledem k tomu, že Van Gogh byl známý oblibou v přemalovávání pláten, bylo možné, že se bude jednat o další z jeho autoportrétů. Jenže z „Trávníků“ se nakonec vynořila tvář ženy. Pro toto dílo tedy Van Gogh použil plátno, na které maloval již dříve.

Rentgenové snímky odhalují pod trsy trávy hlavu ženy s kloboukem. Předpokládá se, že tuto ženskou hlavu namaloval v letech 1884-1885 v brabantské vesnici Nuenen, tedy asi dva a půl roku předtím, než na ni namaloval obraz Trávník.

Obrovský kontrast mezi jeho ponurým používáním barev v nuenenském období a jeho pestrou a světlou paletou v Paříži je nápadný. Jeho nesmírně rychlý a radikální stylový vývoj je tak doslova ztělesněn v tomto jediném obraze.

Na styl tvorby tohoto slavného malíře se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Hlava ukrytá v Trávníku

Díky rentgenové fluorescenční spektroskopii tým vedený Jorisem Dikem z Technické univerzity v Delftu v Nizozemsku a Koenem Janssensem z Antverpské univerzity v Belgii byl skrytý obraz rekonstruován. Vědci obraz skenovali po dva dny pomocí synchrotronu, přístroje urychlujícího subatomární částice. Atomy ve vrstvách barvy uvolňovaly "fluorescenční" rentgenové záření, které bylo použito k mapování chemických látek na obraze.

Prvky z konkrétních pigmentů barvy - pocházející například ze rtuti a antimonu - umožnily vytvořit "barevnou fotografii" skrytého díla.

Najdete ve slavném Goghově díle tuto fotografii? Vědci našli šokující souvislost
Magazín

Najdete ve slavném Goghově díle tuto fotografii? Vědci našli šokující souvislost

Nalezený portrét mohl být jednou ze série hlav, které Van Gogh namaloval v letech 1884-85. Asi třetina umělcových děl, zejména z raného období, skrývá jiné kompozice.

Obraz Trávník nyní vlastní muzeum Kroller-Muller v Nizozemsku.

Zdroje: www.theguardian.com, artsandculture.google.com

 

Tagy Asnières Belgie Francie malíř Nizozemsko Paříž plátno styl tráva trávník Vincent van Gogh