Záhon trávy (či Trávník) je malba olejem na plátně a je velmi charakteristická pro van Goghův malířský impresionistický styl, známý jasnými barvami. Van Gogh poprvé spatřil díla impresionistů, když v únoru 1886 přijel do Paříže. Tam si uvědomil, že jeho vlastní paleta je tmavá a staromódní, a začal experimentovat se světlejšími barvami a jiným druhem tahu štětcem. Na jaře a v létě následujícího roku chodil pravidelně malovat do plenéru v Asnières, vesnici nedaleko Paříže.

Záhon s květinami a s tajemstvím

Obraz, jak název napovídá, zobrazuje záhon s trávou a květinami, který je osvětlen sluncem a v dálce je vidět krajina s pohořím. Obraz je považován za jedno z nejvýznamnějších van Goghových děl a je typickou ukázkou malířovy tvorby z posledních let života.

Je možné, že tento kus trávy namaloval právě v Asnières. Pravděpodobně si chtěl procvičit svou novou techniku. Každý tah štětcem se přesně shoduje s tím, co zobrazuje: stéblo trávy, okvětní lístek nebo stonek.

Jenže když byl obraz podroben rentgenové analýze, odhalil překvapení. V záhonu trávy byl skryt nejasný obrys hlavy. Vzhledem k tomu, že Van Gogh byl známý oblibou v přemalovávání pláten, bylo možné, že se bude jednat o další z jeho autoportrétů. Jenže z „Trávníků“ se nakonec vynořila tvář ženy. Pro toto dílo tedy Van Gogh použil plátno, na které maloval již dříve.

Rentgenové snímky odhalují pod trsy trávy hlavu ženy s kloboukem. Předpokládá se, že tuto ženskou hlavu namaloval v letech 1884-1885 v brabantské vesnici Nuenen, tedy asi dva a půl roku předtím, než na ni namaloval obraz Trávník.

Obrovský kontrast mezi jeho ponurým používáním barev v nuenenském období a jeho pestrou a světlou paletou v Paříži je nápadný. Jeho nesmírně rychlý a radikální stylový vývoj je tak doslova ztělesněn v tomto jediném obraze.

Na styl tvorby tohoto slavného malíře se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Hlava ukrytá v Trávníku

Díky rentgenové fluorescenční spektroskopii tým vedený Jorisem Dikem z Technické univerzity v Delftu v Nizozemsku a Koenem Janssensem z Antverpské univerzity v Belgii byl skrytý obraz rekonstruován. Vědci obraz skenovali po dva dny pomocí synchrotronu, přístroje urychlujícího subatomární částice. Atomy ve vrstvách barvy uvolňovaly "fluorescenční" rentgenové záření, které bylo použito k mapování chemických látek na obraze.

Prvky z konkrétních pigmentů barvy - pocházející například ze rtuti a antimonu - umožnily vytvořit "barevnou fotografii" skrytého díla.

Nalezený portrét mohl být jednou ze série hlav, které Van Gogh namaloval v letech 1884-85. Asi třetina umělcových děl, zejména z raného období, skrývá jiné kompozice.

Obraz Trávník nyní vlastní muzeum Kroller-Muller v Nizozemsku.

Zdroje: www.theguardian.com, artsandculture.google.com