Válka je jednou z nejhorších událostí, které může člověk čelit. V takové situaci jsou drobnosti, které přinášejí útěchu a uklidnění, o to důležitější. Jednou z takových věcí je šálek čaje. Uvařit si čaj na bojišti však může být náročný úkol, zejména při absenci moderních vymožeností.
Britská armáda, známá svou láskou k čaji, musela během druhé světové války najít řešení tohoto problému. To vedlo k vytvoření varné nádoby, jednoduchého, ale důmyslného vynálezu, který hrál zásadní roli při posilování morálky vojáků. Vojáci samozřejmě potřebovali i potřebují horkou vodu k mnoha věcem, například k ohřevu jídla, mytí sebe, svého oblečení, výstroje a k přípravě teplých nápojů. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Čaj o páté… na bojišti

Varná nádoba byla kovová nádoba zhruba o velikosti čajové konvice. Byla určena k vaření vody a přípravě čaje pro vojáky v poli. Nádoba byla vyrobena z nerezové oceli, díky čemuž se snadno čistila a byla dostatečně odolná, aby vydržela válečné útrapy. Víko mělo výlevku pro nalévání a malou rukojeť pro přidržování při nalévání.
Vařič na čaj nebyl novým vynálezem, ale během druhé světové války byl upraven pro vojenské použití. Hojně jej používala britská armáda a vojáci jej láskyplně nazývali právě "BV" (Boiling Vessel). Byl to jednoduchý a účinný způsob vaření čaje, který vojákům poskytoval tolik potřebné pohodlí.

„Polní“ set (nejen) na čaj

Varná nádoba byla nezbytnou součástí vybavení britské armády pro přípravu čaje, k němuž patřila také velká urna na vařící vodu a truhla na uchovávání čajových lístků. Toto vybavení se v terénu přepravovalo ve speciálně navržených čajových vozících, které táhli mezci nebo koně. Podívejte se na obrázek výše.
Podle webu tankhistoria.com se varná nádoba používala ve spojení s polní kuchyní britské armády, což byla mobilní kuchyně, která mohla najednou nasytit stovky vojáků. Boiling Vessel se umísťoval na přenosný sporák a voda se vařila na otevřeném ohni. Do horké vody se pak přidaly čajové lístky a směs se nechala několik minut louhovat. Výsledný čaj se nalil do šálků vojáků a poskytl jim tolik potřebný zdroj útěchy a energie.
Varná nádoba byla zásadním vynálezem, který hrál důležitou roli při posilování morálky vojáků během druhé světové války. Poskytoval jim jednoduchý, ale účinný způsob vaření čaje. Nádoba se používala i pro ohřev jídla pomocí energie z elektrické sítě vozidla, a dokonce i k praní. Jak uvádí Wikipedia, BV byla pro členy posádky - ne zcela žertem - "nejdůležitějším vybavením britského obrněného vozidla".

Vývoj ohřívače

Před objevem BV na samém konci druhé světové války si britské tankové posádky vařily čaj pomocí benzinového vařiče improvizovaně vyrobeného z prázdných kanystrů. První verze vařiče na čaj byla nazývána VBE č. 1, a počátkem 50. let ji nahradila verze č. 2 z nerezové oceli, a poté VBE č. 3, která měla vylepšené elektrické zásuvky a byla méně náchylná k úniku. Nyní je tímto vařičem "Heater, Water & Rations" (HWR) vybaven téměř každý hlavní typ vozidla používaný britskou armádou. Britská armáda není jediná, která používá varnou nádobu ve svých vozidlech. Tato zařízení používají i jiné národy.

Právě v souvislosti s britskou tradicí však o ohřívačích v tancích vznikaly četné vtípky o tom, že britské jednotky bláhově umíraly při pronásledování čaje. Bohužel se však varná nádoba stala známou jako nástroj přidaný pouze za účelem přípravy čaje, částečně kvůli gagům opakujícím, že britské tanky mají zabudované čajovary.
Čaj je i dnes nejoblíbenějším nápojem na světě, a to rozhodně nejen v Británii.

Zdroje: tankhistoria.com, en.wikipedia.org/wiki/Boiling_vessel, coffeeordie.com