Stuart Hameroff z Arizonské univerzity spojil své síly s významným britským fyzikem sirem Rogerem Penrosem. Jejich teorie se týká lidského vědomí a spojuje je domněnka, že lidské vědomí funguje na kvantové úrovni. Samozřejmě jak už to tak bývá ve světě teorií, existuje i zcela opačné vnímání vědomí v klasickém pojetí fyziky.

Existuje vědomí na kvantové úrovni?

Vzhledem k tomu, že je vědomí neměřitelné i špatně definovatelné, nezbývá než teoretizovat. Držitel Nobelovy ceny za fyziku devětaosmdesátiletý vědec Roger Penrose věří, že vědomí lze lépe pochopit a vnímat jako kvantový počítač. Sir Penrose se zajímá o vědomí již řadu let a je přesvědčen, že její komplexnost nelze vysvětlit. Naše vnímání biologie a fyziky na abstraktní vědomí nestačí, a proto se domnívá, že odpověď lze hledat jen v kvantové rovině.

Teorie přirovnává vědomí ke kvantovému počítači

Vědomí je podle něj jako kvantový počítač, nemůže být vtěsnáno do algoritmu a odporuje naší představě o matematice, fyzice či tomu, jak fungují klasické počítače. Svoje závěry a úvahy popsal v několika publikacích, z nichž poslední zvaná “Císařova nová mysl” (narážka na příběh Císařovy nové šaty) zaujala profesora anesteziologie Stuarta Hameroffa.

Hameroff Penrose kontaktoval a podělil se s ním o svoji představu o fungování takzvaných buněčných mikrotubulů. Profesor se mikrotubuly zabýval během své letité kariéry a předpokládá, že mikrotubuly jsou kontrolovány jakousi formou přírodního počítače. Jsou také podle něj nejzákladnější jednotkou zpracování informace v mozku. Hameroff tvrdí, že přítomnost mikrotubulů v mozku zvířat svědčí o tom, že i tyto nižší organismy mají vědomí. Ne však srovnatelné s lidským.

Dvojice se domnívá, že lze vědomí definovat pomocí jejich kvantové teorie mozku, konkrétně by mělo být vědomí důsledkem kvantové gravitace. Vědci se tvrdí se, že informace je uložena na subatomární úrovni.

Jak popisují vědci vědomí a smrt?

Doktor Hameroff vysvětluje teorii takto: „Řekněme, že srdce přestane bít, krev přestane proudit, mikrotubuly ztratí svůj kvantový stav. Kvantová informace uvnitř mikrotubulů není zničena, nemůže být zničena a pouze se distribuuje a rozptyluje do celého vesmíru. Pokud je pacient resuscitován, oživen, může se tato kvantová informace vrátit zpět do mikrotubulů a pacient řekne, že zažil posmrtný život.“ K tomu ještě Hameroff dodává: "Pokud pacient zemře, je možné, že tato kvantová informace může existovat mimo tělo, možná po neomezenou dobu, jako duše."

K tvrzení Hameroffa a Penrose se přiklánějí také někteří vědci z Ústavu Maxe Plancka pro fyziku. Jak už bylo řečeno, každá správná teorie má mezi vědci radikální odpůrce, ti odmítají nejen kvantové pojetí, ale také funkci mikrotubulů.

Poslechněte si přednášku profesora Stuarta Hameroffa s názvem „Máme kvantovou duši?“

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.irishtimes.com, www.express.co.uk