Ihned po expedici byla uložena v chilském muzeu přírodní historie, kde se na ni zapomnělo. Deset let sbírala prach, než si ji náhodou všiml paleontolog Lucas Legendre z Texaské univerzity v Austinu. „Věc vypadala jako starý vyfouklý míč. Měla kožnatý povrch a rozměry 28 x 18 centimetrů. Řekl jsem si, že by bylo fajn ji prozkoumat.”

Sestavil tak tým odborníků a nález podrobil několika testům. Analýza jednotlivých částí fosilie odhalila, že má vrstvenou strukturu podobnou měkké membráně a tenčí, ale tvrdou skořápku. Chemický rozbor potvrdil, že byla původně živou tkání. Verdikt byl jasný. V Antarktidě bylo objeveno obří vejce.

Fosilie vejce z Antarktidy

Řada Lucasových kolegů ale s jeho závěrem nesouhlasila. Věc byla na vejce příliš velká a navíc se uvnitř ní nenašla žádná kostra. Paleontolog se ale nevzdal a začal hledat zvíře, které by bylo schopné podobný objekt před 68 miliony lety snést.

Rozhodl se pro vylučovací metodu. Ze seznamu škrtl dinosaury, protože druhy žijící v druhohorním období na území dnešní Antarktidy byli malí. „Lepším kandidátem mohl být nějaký druh mořského plaza z rodu mosasaurů nebo plesiosaurů," předpokládal. Tuto hypotézu podporoval fakt, že v oblasti, kde bylo vejce nalezeno, byly objeveny i kostry mláďat těchto tvorů. 

Otázkou ale stále bylo, jaké velikosti musela pradávná matka dorůst. Vědecký tým tak porovnal poměr vajec dospělých tvorů u 259 žijících druhů plazů s velikostí Věci. Zjistil, že samice musela mít na délku těla bez ocasu asi šest metrů. V důsledku toho pravděpodobně kladla své potomstvo přímo do vody, jako dnešní mořští hadi. 

Dinosauří vejce

Kurátor oddělení paleontologie Amerického přírodovědného muzea Mark Norell ale upozorňuje, že nejen pravěcí plazi, ale také dinosauři snášeli vejce s měkkou skořápkou, i přesto, že doposud si odborníci mysleli pravý opak. 

Zdroj: Youtube

K této hypotéze dospěl díky většímu množství zkamenělých embryí Protoceratopse, jež byla objevena v Mongolsku. „Dlouho jsme si lámali hlavu nad tím, proč nacházíme jen malé množství dinosauřích vajec. Odpovědí by mohlo být to, že se nedochovaly kvůli měkké skořápce, která se snadno rozkládá.” Kdo přesně Věc snesl proto stále není zcela jisté. Je však největším vejcem svého druhu, jaké kdy bylo objeveno.

Zdroj:

www.ct24.ceskatelevize.cz, www.zlinsky.denik.cz, www.scitechdaily.com