Vejce nebo slepice

Evoluce je složitý proces. Odpovědět proto na všechny otázky nemusí být tak snadné, jak se na první dobrou může zdát. 

Tak tomu bylo i v případě, zdali bylo dřív vejce nebo slepice. Jak se totiž ukázalo, existovala další evoluční cesta, která vyvrací vše, co jsme doposud považovali za platné. 

Výzkum provedl tým ze Školy věd o Zemi na Bristolské univerzitě. Cílem bylo klasifikovat, zda dávní tvorové byli vejcorodí, nebo zda je máme považovat za živorodé. 

Vejcorodí jedinci jsou klasifikovaní jako tvorové, kteří kladou vejce s tvrdou nebo měkkou skořápkou. Živorodí jedinci naopak rodí živé potomky.

Aby vejcorodí živočichové dosáhli dokonalé ochrany svých embryí, sami vytvořili zcela novou strategii. Umožnila jim jejich prodloužené uchovávání.

Nejslavnější hádanka

Vědci se tak konečně dobrali odpovědi na jednu z nejslavnějších hádanek historie. Spočívá v tom, že matka uchovává vyvíjející se mláďata ve svém těle déle, než se předpokládalo. Tím jim zajišťuje po delší dobu větší bezpečí. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Dávní tvorové vykazovali převážně obojživelný způsob života ještě před vznikem amniot, u nichž se jako u prvních čtyřnožců vyvinuly končetiny z ploutvovitých struktur," uvedl Michael Benton, profesor a významný vědec z Bristolské univerzity. 

Rané fáze evoluce tak odráží obojživelnou schopnost života. Tehdejší tetrapodi z hlediska uspokojení výživových potřeb a schopnosti reprodukce museli obývat vodní prostředí nebo jeho bezprostřední okolí. 

Aby toho však byli schopní, vyvinula se u nich ještě další schopnost. Plodové vejce. V něm byl vyvíjející se živočich chráněný před vysycháním v teplém podnebí. Zároveň tím každý amniot získal možnost vzdálit se od vody a hravě ovládnout suchozemské ekosystémy.

Řada tehdejších živočichů tak disponovala jakousi pozoruhodnou flexibilitou. V reprodukční strategii zahrnovala jak oviparitu neboli kladení vajec, tak viviparitu, schopnost porodit živé mládě.

Odpověď na nejslavnější hádanku historie je tedy taková, že vejce a slepice v některých případech vznikaly současně. 

Zdroje: www.theguardian.com, greekreporter.com, edition.cnn.com