Císařské velikonoční vejce navrhl Carl Fabergé pro ruskou carskou rodinu Alexandra III. v roce 1887 a během ruské revoluce ho zabavili bolševici. Vejce, byla nejen složitě navržena, ale také zdobena drahými šperky a kameny, což jejich hodnotu vyneslo do ohromujících výšin. Jsou skutečně nádherná, jak ukazuje i toto video, v němž je zachycen i příběh muže, která vejce na trhu zakoupil:

Zdroj: Youtube

Jak se z muže stal milionář

Ztracená vejce neustále zajímají nejen historiky. Sběratelé by byli ochotni zaplatit za heldaná velikonoční vejce tučné miliony.

Ale pak se štěstí usmálo na zcela náhodného muže. Skromný muž z amerického Středozápadu, který obchodoval s kovovým šrotem, se stal díky štěstí a náhodě multimilionářem. Koupil ve stánku se starožitnostmi na trhu ozdobu, kterou chtěl nechat roztavit, aby na zlatě získal aspoň něco. Pak ale zjistil, že jde o ztracené Fabergého vejce.  

O historii se nezajímal, takže nevěděl, co vidí před sebou. Za zlato k roztavení podle hmotnosti zaplatil zhruba 10 000 dolarů, což zahrnovalo i cenu diamantů a safírů, kterými bylo vejce zdobeno.

Muž měl v plánu vejce prodat kupci, aby rychle vydělal několik set liber. Potenciální kupci ho odmítli, protože se domnívali, že za něj zaplatil příliš mnoho. Ti ale vejce odmítli a muž jej měl pak několik let v kuchyni. Až poté si všiml nápisu Vacheron Constantin, vyrytého uvnitř.

A skutečně díky Google později zjistil, že se jedná o jedno z padesáti dlouho hledaných vajec.

Jaká je historie vajec?

Vejce byla naposledy viděna na veřejnosti v březnu 1902 v rámci výstavy carských pokladů v Petrohradě. Toto konkrétní, které z muže udělalo multimilionáře, měří 8,2 cm a car Alexandr III. ho daroval carevně k Velikonocům v roce 1887.

Proslulý šperkař Peter Carl Fabergé byl pověřen ruským carem, aby vytvořil dárek pro jeho manželku. Podle tradice měl být dárek předán o Velikonocích, a tak se Fabergé pustil do práce, aby vytvořil vhodné mistrovské dílo. Po měsících pečlivé řemeslné práce představil první Fabergého vejce, známé jako Zlaté slepičí vejce, které potěšilo cara, jeho ženu i celou královskou rodinu.

Následně se Fabergé stal na několik desetiletí vyhledávaným výrobcem ruských královských rodin, který vyráběl vejce zdobená drahokamy pro různé příležitosti. Radostné časy však skončily, když byla ruská monarchie svržena a vyhnána. V průběhu času bylo objeveno 50 Fabergého vajec, osm jich však zůstává nezvěstných a historici a nadšenci touží zjistit, kde se nacházejí.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Osm pohřešovaných Fabergého vajec

Ke ztraceným pokladům patří Slepice se safírem. Uvnitř vejce je vyobrazena zlatá slepice zdobená růžovými diamanty, která z hnízda vybírá safírové vejce. Safírové vejce slouží jako přívěsek a lze jej nosit. Toto vejce Fabergé bylo vytvořeno v roce 1886 a od té doby nebylo k vidění.

Další ztracený je Vejce Cherubín s vozem. Zobrazuje anděla táhnoucího vůz, který je zatížen vejcem posetým diamanty a safíry, ale anděl je ve skutečnosti funkčními hodinami, které se otevírají každou hodinu a dodávají tomuto vejci punc jedinečnosti. Bohužel nebylo k vidění od roku 1941.

Vejce Necessaire je naprostý zázrak, zdobený rubíny, smaragdy, diamanty a safíry. Extravagance pokračuje i uvnitř vejce, kde se ukrývá 13 diamantových šperků. Naposledy bylo toto vejce spatřeno při nákupu v Anglii v roce 1952 a od té doby zůstává jeho zářivost nepolapitelná.

Vejce Mauve je pojmenované pro svůj úžasný fialový smalt doplněný růžovými diamanty a perlami, je skutečným důkazem Fabergého důrazu na detail. Uvnitř byly zobrazeny portréty cara, jeho manželky a jejich prvního dítěte ve tvaru srdce. Zatímco rámy byly nalezeny a zachovány, samotné vejce zůstává nezvěstné.

Fabergé se nesoustředil pouze na zdobení vajec drahokamy, ale věnoval pečlivou pozornost i jejich vnitřním detailům. Vejce Císařský nefrit z empírového nefritu je příkladem tohoto přístupu. Je složené z nefritu se zlatým základem a poseto několika diamanty. V jeho vnitřku se nachází drobný rámeček s vyobrazením Alexandra III. Kolem nálezu tohoto pravého Fabergého vejce a jeho současného umístění se vedou debaty. Zatímco některé zdroje tvrdí, že bylo ve 20. letech 20. století soukromě prodáno a zůstává ukryto v soukromé sbírce, jiné spekulují, že se mohlo ztratit nebo dokonce zničit během bouřlivých událostí ruské revoluce.

Pamětní list Alexandra III. je další vejce, vyrobené v roce 1909 na počest cara Alexandra III. I ono je ale zahaleno tajemstvím. Je zlaté, zdobené diamanty a složitým smaltem a má překvapivý mechanismus, který odhaluje miniaturní portrét zesnulého cara. Poslední známý záznam o tomto vejci pochází z roku 1922, kdy bylo prodáno v Paříži. Od té doby jeho stopa vychladla a odborníci si lámou hlavu nad jeho osudem.

Jedním z nejhledanějších ztracených Fabergého vajec je vejce Modrý had s hodinami. Toto mistrovské dílo, vytvořené v roce 1895, je ukázkou Fabergého výjimečné zručnosti při kombinování různých materiálů, včetně zlata, smaltu, diamantů a safírů. Vejce zdobí had, který ho obepíná a slouží jako ručička hodin. Uvnitř se skrývaly hodiny s jemným modrým smaltovaným číselníkem a diamantovými číslicemi. Navzdory rozsáhlým snahám o jeho nalezení zůstávalo modré hadí vajíčko hodin po celá desetiletí nepolapitelné.

Třetí císařské velikonoční vejce je pravděpodobně nejznámějším a nejikoničtějším z pohřešovaných Fabergého vajec. Bylo vyrobeno v roce 1887 na objednávku cara Alexandra III. jako velikonoční dárek pro jeho manželku, carevnu Marii Fjodorovnu. Bylo vyrobeno ze zlata, zdobeno diamanty a průsvitným růžovým smaltem a obsahovalo miniaturní repliku císařské koruny osázenou diamanty. Naposledy byl tento vzácný artefakt spatřen v roce 1922, kdy byl zapsán do sovětského inventáře. Od té doby zmizelo a ve sbírce Fabergého vajec tak vznikla mezera.

Zmizení těchto osmi císařských velikonočních vajec Fabergé nepřestává vzrušovat představivost sběratelů, historiků a milovníků umění po celém světě. Někteří spekulují, že tato vejce mohou být ukryta v soukromých sbírkách, zatímco jiní se domnívají, že byla rozebrána nebo ztracena během bouřlivých událostí na počátku 20. století.

Občas se ale nějaké objeví. Třeba jako toto vejce, které udělalo z muže milionáře…

Zdroje: thevtry.com, www.historyhit.com, www.history.com, eyethunews.co.za