Objev jednoho z romanovských vajec znovu vzbudil zájem o osud a historii těchto císařských artefaktů, které symbolizují bohatství, a nakonec i pád dynastie Romanovců.

Romanovci v kostce. Anebo ve vejci?

Rodina Romanovců představovala vrchol ruské aristokracie. Zanechala po sobě dědictví protkané luxusem, uměním a tragédií.

Mezi jejich nejvyhledávanější majetek patřila Fabergého vejce, mistrovská díla klenotnického řemesla, která byla každoročně objednávána na oslavu Velikonoc. Příběh jednoho takového vejce, které nevědomky koupil americký obchodník s kovovým šrotem, zaujal historiky i sběratele a je dojemnou připomínkou ztracené nádhery Romanovců.

Romanovská tradice

Tradici velikonočních vajíček Romanovců založil v roce 1885 car Alexandr III., který hledal výjimečný dárek pro svou manželku Marii Fjodorovnu.

Tato tradice pokračovala každoročně a každé Velikonoce byly oslaveny novým, jedinečným výtvorem Petra Carla Fabergého, oblíbeného rodinného klenotníka. Vejce nebyla pouhou ozdobou, ale symbolem rodinného bohatství, moci a hlubokých osobních vazeb mezi členy dynastie.

Fabergého mistrovství

Fabergého vejce jsou proslulá svými složitými vzory a skrytými překvapeními. První vejce, známé jako slepičí vejce, obsahovalo řadu do sebe vložených pokladů, které vrcholily drobným rubínovým přívěskem. To určilo standard pro všechna následující vejce, z nichž každé bylo zázrakem řemeslné zručnosti a kreativity a bylo navrženo tak, aby potěšilo a překvapilo své královské příjemce.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Objev a tajemství vajec v moderní době

Cesta vajíček Romanovců po pádu rodiny je příběhem plným ztrát a znovuobjevování. Příběh obchodníka, který na jeden z těchto neocenitelných artefaktů narazil na trhu, podtrhuje přetrvávající mystiku Fabergého vajec. Jeho počáteční investice ve výši 13 302 dolarů (tedy přes 300 000 korun českých), kterou učinil s notným váháním, neboť se mu cena zdála až nepřiměřeně vysoká , se změnila v objev historického významu.

Ztracené a nalezené

Navzdory dokumentaci mnoha vajec zůstává místo pobytu několika z nich neznámé. Z 69 vajec vytvořených Fabergé bylo 52 určeno speciálně pro rodinu Romanovců, z nichž je v současnosti evidováno pouze 46. Osud těchto vajec odráží bouřlivou historii samotných Romanovců, kteří se v proměnách času rozptýlili po celém světě.

Náhodné znovuobjevení jednoho z těchto vajec vyvolalo obnovený zájem o jejich historii a místo pobytu. Sběratelé, historici a nadšenci pokračují v pátrání po zmizelých vejcích v naději, že se jim podaří odhalit další kousky skládačky, kterou bylo dědictví Romanovců.

Odkaz vajec Romanovců

Vejce Romanovců jsou více než jen luxusní předměty; jsou oknem do světa posledních ruských carů, ztělesňují jejich zálibu v extravaganci a jejich osobní radosti i tragédie. Každé vejce vypráví příběh nejen o svém vzniku, ale i o době a lidech, které představuje.

Konec jedné éry

Bolševická revoluce znamenala konec dynastie Romanovců a začátek nové kapitoly pro jejich ceněná vejce. Jakmile se nový režim ujal vlády, byly tyto symboly imperiální nadměrnosti ukryty, prodány nebo ztraceny a jejich osudy se rozcházely stejně dramaticky jako osudy rodiny.

Fabergého vejce rodiny Romanovců zůstávají jednou z nejzajímavějších kapitol v dějinách umění a aristokracie. Příběh vejce nalezeného na trhu je svědectvím o jejich přetrvávajícím půvabu a záhadách, které je stále obklopují. Stejně jako pokračuje pátrání po ztracených vejcích, pokračuje i fascinace světa Romanovci, jejich pozoruhodnou érou a jejich jedinečným přínosem světu umění a šperků.

Zdroje: www.history.com, en.wikipedia.org/wiki/Faberge_egg, www.historyhit.com, www.thedailybeast.com, www.townandcountrymag.com