Objev nové moai je významný. Může vědcům pomoci lépe pochopit kulturu a historii lidí, kteří je vytvořili. Moai vytvořili lidé z kmene Rapa Nui, kteří ostrov obývali přibližně před 800 lety.

Vyschlé jezero odhalilo poklad

Na Rapa Nui, chilském území známém také jako Velikonoční ostrov, byla nalezena nová socha moai. Její objev vyvolává otázky, jak přesně byly sochy vytvořené a kdo je dokázal přesunout na současné místo. 

Moai jsou známé svými velkými rozměry a složitými detaily. Vědci stále zkoumají, jak je lidé z Rapa Nui dokázali vytesat a přepravit po ostrově.

Objevený monument, jenž je menší, než ty, které se na ostrově nacházejí, byl nalezený na dně vyschlého jezera. V oblasti, která není přístupná lidem. Za jejím vyschnutím tak s velkou pravděpodobností stojí povětrnostní podmínky, které usnadnily archeologům jejich práci. 

„Pro lid Rapa Nui je to velmi důležitý objev, jelikož o této soše v jezeře nikdo nevěděl. Nikdo tak neměl ponětí, že vůbec existuje," řekl Salvador Atan Hito, viceprezident domorodé organizace Ma'u Henua, která na lokalitu dohlíží.

K celé situaci se vyjádřil také Terry Hunt, profesor archeologie na Arizonské univerzitě, jehož specializací je právě Rapa Nui: „Mysleli jsme si, že známe všechny moai, ale pak se objeví nová, o které nikdo z nás neměl tušení. Žádná z moai navíc nebyla nalezena na suchém dně nebo v místě, kde dříve bylo jezero, tohle je první a zcela ojedinělý nález."

S nadějí nových objevů

Archeologové i nadále pokračují v prohledávání jezera. Pátrají nejen po dalších sochách, ale také po nástrojích, které mohly být použity k jejich výrobě. „Socha byla schovaná pod vysokým rákosím, na dně jezera, je proto nutné prozkoumat celé dno a zjistit, zda se v sedimentech na dně jezera nenacházejí další sochy moai," dodal Hunt s tím, že „když je v jezeře jedna moai, je jich tam pravděpodobně víc."

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Na Velikonočním ostrově je k vidění přibližně 1 000 moai. Objev nové moai by mohl přinést nové poznatky o bohaté historii a kulturním dědictví ostrova. Sochy vytesal ze sopečné horniny polynéský kmen Rapa Nui přibližně před 500 lety. 

Sochy moai představují historii národa Rapa Nui. Ztělesňují duchy předků, kteří jsou ikonou pro dnešní svět. 

Podle Hunta suché podmínky na ostrově vytvořily "dokonalou příležitost" k prozkoumání oblasti, která přinesla výjimečný objev. Jelikož však tyto změny byly způsobeny globálními klimatickými změnami, je výzkum nezbytný také pro pochopení toho, co naši planetu čeká v příštích letech.

Zdroj: www.iflscience.com, wtffunfact.com, www.researchgate.net