Záhadná velrybí alej: S ruským Stonehenge z obřích kostí si vědci neví rady

Nataša Slánská | 14. 3. 2021

Ve studené krajině ostrova Yttygran u východního výběžku Ruska v Beringově moři trčí ze země dvě řady velrybích kostí, které se tu neocitly náhodou. Někdo je zde musel pečlivě uspořádat, ačkoli každá z nich váží okolo 300 kg. Kdo si dal takovou práci a z jakého důvodu?  

Podivný monument byl objeven sovětskými vědci v roce 1976 a okamžitě vyvolal velký rozruch. Místo získalo přezdívku Velrybí alej a stalo se turistickou atrakcí, která vzbuzuje podobné otázky jako anglický Stonehenge. Kdo upevnil těžké velrybí kosti o délce 5 metrů do zmrzlé země a proč se měly v pravidelných rozestupech tyčit k nebi?

Archeologové mají ve zvyku za vším vidět náboženské rituály. Nejinak je tomu v případě Velrybí aleje. Podle obecně rozšířené teorie Velrybí alej bývala posvátným místem Inuitů, kteří ji vystavěli během 14. století, kdy malá doba ledová způsobila dlouhé mrazivé zimy a nedostatek potravin. Pod velrybími kostmi se pak scházeli zástupci jednotlivých inuitských kmenů, přinášeli oběti bohům a řešili společný postup proti hladu.

"V historii severovýchodní Eurasie se jedná o stejný poklad, jakým je Stonehenge nebo egyptské pyramidy," napsal o Velrybí aleji ruský cestovatel a fotograf Evžen Basov.

(Zdroj: hwww.sciencealert.com, prosinec 2014)

Místní Inuité ale v aleji žádnou záhadu nevidí. Místo podle nich sloužilo jako velká řeznická stanice pro lovce velryb, kteří zde maso kytovců porcovali a ukládali v chladných podzemních jámách. Lokalita zabírá pás zhruba 500 metrů na severním pobřeží ostrova, okolo kterého velryby pravidelně migrují. Šlo tedy o příhodné místo z hlediska lovu a zároveň o neutrální půdu k obchodování. Ostrov Yttygran se navíc v řeči Inuitů nazývá Sikliuk, což v překladu znamená "Jáma masa". Není tu žádná souvislost s božstvem, pouze s jídlem.

Modrá velryba nutí děti k sebevraždě. Policie nyní tvrdí, že o ní ví i v Česku
Publicistika

Modrá velryba nutí děti k sebevraždě. Policie nyní tvrdí, že o ní ví i v Česku

Je proto možné, že clonu tajemstvíokolo Velrybí aleje uměle vytvářejí cestovní agentury, které sem chtějí nalákat co nejvíce turistů. Zvláštní, až mrazivé kouzlo se ovšem místu upřít nedá. Na kostech trčících ze země do obří výšky je něco strašidelného. Procházka mezi nimi rozhodně nahání hrůzu.

(Zdroj: en.wikipedia.org)

Tagy alej Beringovo moře Eurasie Rusko Stonehenge