Pěkná hroudička

Příběh nemajetného thajského rybáře, stejně jako mnohé pohádky, se vypráví s malými obměnami, jisté ale je, že 27. září 2021, ať už v moři či na pláži, ve vesničce Niyom v jižní provincii Surat Thani našel šedesátiletý Narong Phetcharaj beztvarý předmět voskovité struktury. Zabalil ho do ručníku a přinesl domů, kde ho uložil do krabice. O svém nálezu později řekl své rodině. Rodinná rada usoudila, že to vypadá jako velrybí „zvratky“, o kterých byl pořad v televizi. A tak, jak se v dokumentu uvádělo, škrtli pod „tím něco“ zapalovačem a to se začalo rozpouštět a nasládle vonět. Takže dle nich to byla skutečně „ta“ velrybí hrouda z televize. Rybář třicetikilovou hmotu donesl odborníkům na Univerzitu Songkla k rozboru. Ti potvrdili, že se skutečně jedná o vzácný velrybí sekret a navíc o jeden z největších nálezů.

Mořský poklad, plovoucí zlato

Pan Narong tehdy řekl: „Jsem tak vzrušený, že nevím, co mám dělat. Mám v plánu to prodat, protože už jsem dostal certifikát, který dokazuje pravost.“ A kilo „toho“ se dle kvality prodávalo za 37 500 až 42 800 amerických dolarů. Což by mu vyneslo v dolarech až 1 250 000. Rybář tvrdí, že od soukromého podnikatele dostal nabídku daleko vyšší. Kromě jiného také řekl, že „… pokud se mi podaří získat dobrou cenu, přestanu pracovat jako rybář a uspořádám oslavu pro své přátele.“ Za kolik svůj nález prodal, se neuvádí, nicméně s jeho tehdejším platem v přepočtu na koruny 14 tisíc měsíčně by si i s kilem velrybích zvratků značně přilepšil a už nemusel pracovat. A i rodina, přátelé a vesničané by se jistě na oslavě pěkně poměli.

Zdroj: Youtube

Tak už víme nebo alespoň tušíme?

Třicetikilový velrybí „zvratek“, který pan Narong našel, je vzácná ambra. Je to látka, kterou produkují vorvani. O jejím původu se dlouho vedly spory. Až do 19. století se věřilo, že je to ztuhlá mořská pěna, nebo třeba trus mořských ptáků. Nicméně dnes se ví, že jde o sekret trávicího traktu vorvaňů. I tak vědci přesně nevědí, kterým otvorem z vorvaně ambra vychází. Někteří biologové se domnívají, že nestravitelné části živočichů velryba vyvrhne. Sliz ztuhne a plave na hladině. Jiní se domnívají, že se dostanou do střev, kde se pomalu i třeba několik let pojí v pevnou hmotu. Do moře se pak dostanou spolu s výkaly. Jsou i názory, že se ve střevech z nestravitelných zbytků vytvoří balvan, který vede k úmrtí vorvaně. Čerstvě vyvržená ambra páchne, ale postupně, jak vysychá, získává nasládlou vůni.

Z ambry se získává látka ambrein, která se používá jako složka při výrobě drahých parfémů, třeba Chanel No. 5. Pravá vorvaní ambra je i afrodiziakum, zvyšuje libido. Vzhledem k ubývajícímu počtu těchto obřích velryb i k tomu, že takovou ambru nevyvrhnou každý den, a i kdyby, tak někde v oceánu, jsou tak její nálezy velmi vzácné. V dnešní době je cena ambry vyšší než zlata.

Zdroje: www.thenationalnews.com, www.dailymail.co.uk