Podivná bílá hrouda

Za tímto podivným objevem stojí Charlie Naysmith. Malý chlapec, který jednoduše miluje přírodu. Rád se prochází a objevuje nepoznané. 

Právě jeho záliba mu nakonec přinesla něco, o čem ani on sám neměl sebemenší tušení. Během procházky po pláží v Hengistbury Head objevil podivnou beztvarou bílou hroudu. 

Mnoho z nás by jistě prošlo kolem, Charlieho však hrouda zaujala natolik, že se ji rozhodl prozkoumat. Nutno podotknout, že udělal možná nejlepší rozhodnutí v životě. 

Charlie totiž narazil na velmi zvláštní kus velrybího zvratku. Nachází se v útrobách střev vorvaňů a jde o velmi vzácnou voskovitou látku. 

Odborně se jí říká ambra. Ačkoliv je pro tuto látku typický odporný zápach, její využití nalezneme tam, kde bychom ho možná je stěží hledali. Ambra se využívá při výrobě parfémů. 

Přesněji řečeno prodlužuje jejich vůni. Je tak pro ně zcela nepostradatelná. Obří kus velrybího zvratku tak znamená nález nesmírné hodnoty. 

Jak se později ukázalo, Charlie našel ambru vážící rovných 600 gramů. Její hodnota tak činí více než dva miliony korun. 

Rodině přinesla miliony

Charlie tak učinil objev, který všechny překvapil a jeho rodině přinesl miliony. A to i přesto, že na první pohled není ničím, co by lahodilo očím. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ambra nalezená v přírodě působí spíše jako velký kámen. Řada lidí by tak nečinně prošla kolem a nechala by podivnou beztvarou bílou hroudu ležet na místě. 

Ačkoliv ihned po vyvržení velmi zapáchá, díky působení slané vody a slunečních paprsků se ze zvratků nakonec vytvoří kompaktní hornina voskovité konzistence a nasládlé vůně.

Jen díky zvídavosti malého chlapce ze Station Road v Christchurchi se objevil poklad, který nemá obdoby. Charlie za to vděčí především škole svaté Kateřiny v Southbourne, kterou navštěvuje a podniká s ní výlety do přírody v okolí.

„Příroda ho baví a opravdu se o ni zajímá. Díky tomu objevil docela vzácný nález. Nyní čekáme na další informace od odborníků na mořskou biologii," vyjádřil se k celé situaci Charlieho otec Alex Naysmith

Ačkoliv je výskyt ambry v přírodě skutečnou raritou, její objev náleží jejímu objeviteli. Zda ji zpeněží nebo si ji nechá, se podle Charlieho rodiny teprve rozhodne. 

Zdroje: www.bournemouthecho.co.uk, www.dailymail.co.uk, www.nbcnews.com