Vědci oživili tvář Venuše de Brassempouy. Byli uchváceni, jak krásné byly Evropanky před 25 tisíci lety

Tereza Malá | 20. 5. 2023

Vědci nedávno přenesli do kresby tvář Venuše z Brassempouy, starověkého artefaktu, který umožňuje nahlédnout do krásy evropských žen před 25 000 lety. Byli uchváceni její krásou. Venušina tvář ukazuje, jak krásné byly Evropanky před 25 tisíci lety.

Venuše z Brassempouy, neboli Dáma s kapucí, je malá fragmentární figurka z období svrchního paleolitu. Figurka je vyřezaná z mamutí slonoviny, která zobrazuje hlavu a krk ženy, s naznačenýma očima, čelem, nosem a vlasy. Byla objevena ve stejnojmenné jeskyni v Brassempouy ve Francii v roce 1892. Její stáří se dohaduje asi na 25 000 let, čímž je jedním z nejstarších známých realistických vyobrazení lidské tváře a účesu.

Originál této sošky se dnes nachází v Národním muzeu v Saint-Germain-en-Laye nedaleko Paříže. Protože je hlavička vyrobena ze slonoviny, která je citlivá na světlo, vlhkost a teplotu, není trvale vystavena. Veřejnost proto může obdivovat jen vynikající odlitek.

Figurka vznikla podle nádherné předlohy

Rekonstrukce Venušiny tváře zaujala badatele a přinesla jedinečný pohled na estetiku našich vzdálených předků. Venušino jemné řemeslné zpracování a tajemný výraz již dlouho fascinují archeology i milovníky umění.

Ve videu na YouTube nazvaném "Rekonstrukce Venuše z Brassempouy " vědci detailně tuto sošku představují. Podle sošky vznikla kresba, která odhaluje velmi krásnou ženu. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Venuše z Brassempouy je velmi malá -  3,65 cm vysoká, 2,2 cm hluboká a 1,9 cm široká. Její tvář je trojúhelníková a působí klidně. Zatímco čelo, nos a obočí jsou vyřezány do reliéfu, ústa chybí. Svislá prasklina na pravé straně obličeje souvisí s vnitřní strukturou slonoviny. Na hlavě má šachovnicovité vyřezané vlasy, což bylo archeology interpretováno jako paruka, kápě nebo prostě zobrazení vlasů.

Randall White v časopise Journal of Archaeological Method and Theory (prosinec 2006) poznamenal: "Figurky se vynořily ze země v koloniálním intelektuálním a společensko-politickém kontextu, který byl téměř posedlý rasovými otázkami". Ačkoli styl zobrazení je v podstatě realistický, proporce hlavy neodpovídají přesně žádné známé lidské populaci současnosti ani minulosti. Jen krása přetrvává…

Záhadná panenka z Nampy: Nemůže být stará 2 miliony let! Někteří vědci tvrdí, že je pravá
Magazín

Záhadná panenka z Nampy: Nemůže být stará 2 miliony let! Někteří vědci tvrdí, že je pravá

Krása je věčná

Tato rekonstrukce také vrhá světlo na standardy krásy evropských žen před více než dvěma tisíciletími. Jemně vyřezávaná tvář s vytříbenými rysy a klidným výrazem zpochybňuje moderní vnímání antické estetiky. Slouží jako připomínka, že pojetí krásy se v průběhu dějin vyvíjelo a že ocenění půvabu a šarmu překonalo čas.
Tento starověký artefakt, nádherně vyřezaný z mamutí slonoviny, ukazuje estetiku evropských žen před 25 000 lety. Když obdivujeme půvab a šarm této překreslené tváře, připomínáme si nadčasovou snahu o krásu a hluboké spojení, které nás spojuje s našimi vzdálenými předky.

Vědci vykopali z hrobu 5000 let starý předmět, co vypadá jako autíčko. Jsou z toho zcela zmatení
Magazín

Vědci vykopali z hrobu 5000 let starý předmět, co vypadá jako autíčko. Jsou z toho zcela zmatení

Brassempouy, kde byla soška nalezena, je malá vesnice v departementu Landes v jihozápadní Francii. Nedaleko vesnice leží dvě jeskyně, vzdálené od sebe asi 100 metrů. Obě patřily k prvním paleolitickým nalezištím, která byla ve Francii prozkoumána. V roce 1894 bylo v jedné z těchto vrstev, dnes uznávané jako gravettienská, nalezeno několik fragmentů ženských sošek, včetně Dámy s kapucí.

Zdroje: www.atlasobscura.com, earth-chronicles.com, en.wikipedia.org/Venus_of_Brassempouy

Tagy Brassempouy Francie krása kresba Paříž Saint-Germain-en-Laye soška YouTube