Venuše z Brassempouy, neboli Dáma s kapucí, je malá fragmentární figurka z období svrchního paleolitu. Figurka je vyřezaná z mamutí slonoviny, která zobrazuje hlavu a krk ženy, s naznačenýma očima, čelem, nosem a vlasy. Byla objevena ve stejnojmenné jeskyni v Brassempouy ve Francii v roce 1892. Její stáří se dohaduje asi na 25 000 let, čímž je jedním z nejstarších známých realistických vyobrazení lidské tváře a účesu.

Originál této sošky se dnes nachází v Národním muzeu v Saint-Germain-en-Laye nedaleko Paříže. Protože je hlavička vyrobena ze slonoviny, která je citlivá na světlo, vlhkost a teplotu, není trvale vystavena. Veřejnost proto může obdivovat jen vynikající odlitek.

Figurka vznikla podle nádherné předlohy

Rekonstrukce Venušiny tváře zaujala badatele a přinesla jedinečný pohled na estetiku našich vzdálených předků. Venušino jemné řemeslné zpracování a tajemný výraz již dlouho fascinují archeology i milovníky umění.

Ve videu na YouTube nazvaném "Rekonstrukce Venuše z Brassempouy " vědci detailně tuto sošku představují. Podle sošky vznikla kresba, která odhaluje velmi krásnou ženu. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Venuše z Brassempouy je velmi malá -  3,65 cm vysoká, 2,2 cm hluboká a 1,9 cm široká. Její tvář je trojúhelníková a působí klidně. Zatímco čelo, nos a obočí jsou vyřezány do reliéfu, ústa chybí. Svislá prasklina na pravé straně obličeje souvisí s vnitřní strukturou slonoviny. Na hlavě má šachovnicovité vyřezané vlasy, což bylo archeology interpretováno jako paruka, kápě nebo prostě zobrazení vlasů.

Randall White v časopise Journal of Archaeological Method and Theory (prosinec 2006) poznamenal: "Figurky se vynořily ze země v koloniálním intelektuálním a společensko-politickém kontextu, který byl téměř posedlý rasovými otázkami". Ačkoli styl zobrazení je v podstatě realistický, proporce hlavy neodpovídají přesně žádné známé lidské populaci současnosti ani minulosti. Jen krása přetrvává…

Krása je věčná

Tato rekonstrukce také vrhá světlo na standardy krásy evropských žen před více než dvěma tisíciletími. Jemně vyřezávaná tvář s vytříbenými rysy a klidným výrazem zpochybňuje moderní vnímání antické estetiky. Slouží jako připomínka, že pojetí krásy se v průběhu dějin vyvíjelo a že ocenění půvabu a šarmu překonalo čas.
Tento starověký artefakt, nádherně vyřezaný z mamutí slonoviny, ukazuje estetiku evropských žen před 25 000 lety. Když obdivujeme půvab a šarm této překreslené tváře, připomínáme si nadčasovou snahu o krásu a hluboké spojení, které nás spojuje s našimi vzdálenými předky.

Brassempouy, kde byla soška nalezena, je malá vesnice v departementu Landes v jihozápadní Francii. Nedaleko vesnice leží dvě jeskyně, vzdálené od sebe asi 100 metrů. Obě patřily k prvním paleolitickým nalezištím, která byla ve Francii prozkoumána. V roce 1894 bylo v jedné z těchto vrstev, dnes uznávané jako gravettienská, nalezeno několik fragmentů ženských sošek, včetně Dámy s kapucí.

Zdroje: www.atlasobscura.com, earth-chronicles.com, en.wikipedia.org/Venus_of_Brassempouy