Tajemná kulka velká jako milion Sluncí prostřelila díru v naší galaxii. Vědci netuší, co to je

Lenka Bělská | 2. 2. 2023

V roce 2013 byla do vesmíru vynesena sonda Gaia, jejímž úkolem je vytvořit podrobnou 3D mapu naší Galaxie. Vědci v rámci tohoto projektu neočekávali žádný převratný objev. Teleskopy s vysokým rozlišením ale objevily podivnou anomálii. Díru v Mléčné dráze.

Našla ji Ana Bonaca z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, když zkoumala hvězdný proud GD-1. Tyto útvary jsou většinou souvislé. Odborníci předpokládají, že mohou být přerušeny v místě, kde se původně nacházely v podobě hvězdokupy. GD-1 má ale i druhou díru, kolem níž jsou výčnělky připomínající trny.

Ve vesmíru číhá velké nebezpečí, zjistili vědci. Temné vzdálené místo by mohlo zničit Zemi
Magazín

Ve vesmíru číhá velké nebezpečí, zjistili vědci. Temné vzdálené místo by mohlo zničit Zemi

Na první pohled to vypadá, jako by prostorem prošlo něco hmotného s extrémně silnou gravitací. „Nejvíce šokující bylo, že teleskopy nedokázaly najít zdroj poškození. Musel být totiž milionkrát hmotnější než Slunce,” říká vědkyně.

Prostřelená Mléčná dráha

Jedna z teorií říká, že neznámým „projektilem” mohla být zbloudilá hvězda. Je ale téměř vyloučené, aby si odborníci tak obrovského zářícího objektu nevšimli. Mezi další kandidáty patří také černá díra podobná té, která leží uprostřed naší Galaxie.

Kdyby byla tato hypotéza pravdivá, objevil by se problém. Jakmile by se dvě černé díry dostaly k sobě příliš blízko, začaly by se přitahovat, až by nakonec splynuly v jednu super masivní. Celý proces by vyprodukoval obrovské množství energie, která by určitě zasáhla Zemi. To by mohlo znamenat konec naší civilizace.

Podívejte se na záběry nádherných tajemných bublin plujících vesmírem. Vystoupaly z černé díry
Magazín

Podívejte se na záběry nádherných tajemných bublin plujících vesmírem. Vystoupaly z černé díry

Astronomové ale žádný druhý hmotný objekt nenašli. Další možností tedy je, že díru do GD-1 vytvořil shluk temné hmoty o velikosti 30 až 65 světelných let. 

Náboj z temné hmoty

O zatím hypotetické temné hmotě se předpokládá, že tvoří více než 20 % vesmíru a soustřeďuje se do shluků podobně, jako se viditelná hmota shromažďuje do hvězd a mlhovin. Obrovská hustá koule, která prorazila kus Mléčné dráhy, tak může být novým důkazem, že skrytá látka opravdu existuje.

Zdroj: Youtube

Ana Bonaca ale nechce dělat předčasné závěry, i když trvá na tom, že hvězdný proud proděravěl gigantický a těžký náboj, jenž se prohání naší Galaxií v naprostém utajení.

Zdroj:

www.livescience.com, www.ancient-code.com, www.absuploads.aps.org

Tagy Gaia Galaxie Mléčná dráha Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics Slunce temná hmota Země