Vědci zachytili ve vesmíru 5 záhadných obřích kruhů. Jeden se podařilo vyfotit

Lenka Samuely | 25. 4. 2022

Je jich zatím jen pět v celém zkoumaném vesmíru. Odd Radio Circles neboli Zvláštní rádiové kruhy byly poprvé spatřeny až v roce 2019. Nyní se vědcům podařilo jeden z nich vyfotografovat.

Jsou zaoblené a mají jasnější okraje. Tři Zvláštní rádiové kruhy, ve zkratce ORC, zachytil poprvé australský komplex radioteleskopů ASKAP před třemi lety. Byly viditelné pouze v rádiových vlnách a vědci z nich byli zmateni. Později byla jejich existence potvrzena dalším teleskopem Compact Array a nalezeny další dva.

Na první pohled připomínají mýdlové bubliny. Nacházejí se ve vysokých galaktických šířkách, mimo naši Mléčnou dráhu. Vědci předpokládají, že v průměru mohou měřit až milion světelných let. To potvrdil jihoafrický teleskop MeerKat, kterému se jeden z OCR podařilo vyfotografovat.

Vesmírné rádiové kruhy

Nazelenalý objekt je podle výpočtů až 16krát větší než naše Galaxie a trvalo asi jednu miliardu let, než narostl do nynější velikosti. Astronomové však zatím neví, jak on a jeho kolegové vznikl. Mají však několik teorií.

Video: Vědci objevili v Mléčné dráze obří dutinu. Pomohla vysvětlit jinou záhadu
Magazín

Video: Vědci objevili v Mléčné dráze obří dutinu. Pomohla vysvětlit jinou záhadu

Mezi možná vysvětlení řadí proudy radiace z aktivního galaktického jádra, terminační vlnu způsobenou hvězdnými větry v galaxii, či kolize supermasivních černých děr. Při takové události se uvolňuje obrovské množství energie, jež by na vytvoření OCR stačila.

Ve vesmíru existuje tajemná "pátá" síla, mocnější než gravitace, tvrdí vědci
Magazín

Ve vesmíru existuje tajemná "pátá" síla, mocnější než gravitace, tvrdí vědci

Pokud by se v centru galaxie spojily dvě supermasivní černé díry, vytvořily by obrovskou rázovou vlnu procházející nově vytvořenou kupou. Představit si to můžeme jako sonický třesk mající původ v letu nadzvukového letadla. Ta by mohla vygenerovat rádiové záření.

Čekání na vlnu

Vědci doufají, že rázovou vlnu by v budoucnu mohla zachytit síť radioteleskopů MeerKat, jež se skládá z 64 jednotlivých rádiových antén v podobě disků o průměru 13,5 metru. Ty jsou rozmístěny na ploše široké kolem 4 kilometrů. Jejich teorie by se tím potvrdila.

Zdroj: Youtube

Klíčem k vyřešení záhady Zvláštních rádiových kruhů je shromažďování dat ze směrových antén MeerKat a ASKAP, hledat další podobné OCR a monitorovat již nalezené. Další poznatky by mohl poskytnout i plánovaný radioteleskop Square Kilometer Array (SKA), který bude rozmístěn v Jihoafrické republice a v Austrálii. Bude se nacházet na ploše 1 km² a po dokončení půjde o největší soustavu radioteleskopů na světě.

Zdroj:

www.livingfuture.cz, www.cnn.iprima.cz, www.cs.wikipedia.org, www.alienradar.net

Tagy Austrálie Galaxie Mléčná dráha Jihoafrická republika New Scientist radioteleskop vesmír