Představte si to: kuriózní scéna odehrávající se v roce 1938 v rušných ulicích New Yorku. Uprostřed rušného davu vyčnívá záhadná žena, která upoutává pozornost předmětem přiloženým k uchu. Mluví do zařízení, které připomíná moderní mobilní telefon? Záběry vyvolaly na sítích vášnivé debaty a teoretici uvažují o nevyzpytatelné možnosti cestování v čase.

Cestování časem, nebo hmatatelné vysvětlení? Debaty pokračují

Jakmile se video stalo virálním, objevil se rozdělený sbor věřících a skeptiků. Někteří zpochybňovali samotnou premisu - opravdu mohla držet v ruce mobilní telefon, který předběhl svou dobu o desítky let? Skeptici se přidávali a řešili logické chyby ve vyprávění. „Pokud to byl skutečně telefon, jak se jí podařilo připojit k neexistující síti?" uvažoval jeden skeptik. Jiní naznačovali, že i kdyby bylo cestování v čase reálné, praktické problémy spojené s používáním mobilního telefonu bez infrastruktury moderních komunikačních věží lze jen těžko přehlédnout.

Odhalení pravděpodobných vysvětlení

Zatímco teorie neustávaly a stále se objevovaly nové, odborníci se ponořili do minulosti, aby rozluštili pravdu. Zajímavé vodítko přinesl incident z roku 2010, který se týkal údajného cestovatele v čase ve filmu Charlieho Chaplina. Pozorovatelé tehdy naznačili, že to, co vypadalo jako mobilní telefon, mohlo být rané sluchadlo dostupné od roku 1924.

Strhující zvrat nastal, když jeden z uživatelů tvrdil, že žena na videu z roku 1938 není nikdo jiný než jejich prababička Gertruda Jonesová. Podle této výpovědi byla Gertrude součástí experimentu s bezdrátovým telefonem, který prováděl průmyslový gigant Dupont. Prototyp bezdrátového telefonu, v té době nevídaný, prý Gertruda a další ženy týden testovaly.

Pokračující záhada

Je zajímavé, že hranice mezi cestováním v čase a historickými inovacemi se stírají. Mohla tato žena skutečně komunikovat z budoucnosti? Nebo se jedná o svědectví zapomenutých technologických experimentů minulosti? Teorie se stále střetávají, fascinace tímto záhadným videem z roku 1938 však přetrvává a nechává nás pochybovat o hranicích možností a kouzlu nevysvětlitelného.

Video, které překonává čas

Podívejme se tedy konečně na samotné video:

Zdroj: Youtube

Žena zdánlivě vede s kýmsi rozhovor prostřednictvím podivného v ruce drženého předmětu. Je to pouhý artefakt její doby, nebo úžasný pohled do světa, kde čas už není lineární? Video rezonuje tajemstvím, vyvolává příval otázek a připomíná nám, že neznámé má moc ohromit a zpochybnit naše chápání reality.

Zdroje: www.dailyrecord.co.uk, www.iflscience.com