Všichni o žralocích víme, že jsou natolik dokonalí, že od dávných časů prošli pramalým vývojem. Dokázali se přizpůsobit všem změnám a epochám. A poslední „úlovek“ to jen dokazuje. Tento exemplář skutečně dávného, ba pradávného žraloka, obří predátor s 300zubou čelistí, byl chycen velmi hluboko. Je známý coby živočišný druh z fosilií už 80 milionů let, který plave v hlubinách Země už od dob dinosaurů. Jeho jméno je žralok skřehotavý nebo též hojnější límcový.

Na video o tomto úlovku se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Žralok límcový– dávný tvor z minulosti

Jednalo o naprosto nečekaný úlovek, když žraloka skvrnitého vylovil z hloubky 610 metrů pod hladinou trawler při komerčním rybolovu. Jejich úlovek je tak nesporně jeden z nejvzácnějších na světě.

Úlovek měřil asi metr, ale mnohem děsivějších bylo jeho 300 zubů v tlamě. V rozhovoru s portugalskou televizí SIC Noticisas TV vědci uvedli, že prováděli projekt Evropské unie zaměřený na minimalizaci vedlejších úlovků. Tyto vznikají při komerčním rybolovu.

Žralokům límcovým se často říká "živé fosilie", a to právě z toho důvodu, že se za celou dobu nezměnili. Nejvíce se blíží podobou velkým bílým žralokům a kladivounům, i když navenek vypadá zcela jinak, spíš jako had. Vědci na palubě lodi, která žraloka chytla, popsali, že má "dlouhé, štíhlé tělo a hlavu, která připomíná hada", jak můžete vidět zde:

Zdroj: Youtube

Predátor? Chobotnice, třeste se

Stejně jako dnešní žraloci mají i žraloci skřehotaví kloubovou čelist, která dokáže zachytit velkou kořist do jehlovitých zubů zvířete. I když 300 zubů ve žraločí tlamě zní skutečně hrozivě, pravdou je, že žralok límcový se živí zejména jinými rybami a zejména olihněmi a chobotnicemi.

S jistotou ale nemůžeme nic tvrdit, protože je o tomto žralokovi známo jen málo. Kromě posledního portugalského úspěchu byl vzácně viděn v celém Atlantiku a ve vodách u pobřeží Japonska a Austrálie. Žije však v extrémních hloubkách zahalen do neustálé tmy, drtivého tlaku a extrémně nízkých teplot, takže nevíme, kolik jedinců jeho populace má.

Nejvzácněji byl tento druh žraloka pozorován v roce 2007, když jej rybáři spatřili v Austrálii na vodní hladině. Ukázalo se, že byl na hladině jen proto, že byl nemocný nebo zraněný, protože krátce po převozu do mořského parku uhynul.

Rostoucí popularita a dostupnost komerčního rybolovu v hlubokých vodách by však moha zvýšit pravděpodobnost, že se žralok límcový stane vedlejším úlovkem. Zatím se musíme spokojit pouze s informacemi, které známe z dokumentů, kdy byl zřejmě tento druh žraloka inspirací pro příběhy námořníků z 19. století o mořských hadech.

Zdroje:

www.scidaily.cc, edition.cnn.com, cs.wikipedia.org/wiki/zralok_limcovy