Video: Vědci chytili pravěkého žraloka. Živá fosilie je starší než dinosauři

Jarouš M Komořanský | 18. 5. 2022

Některé objevy, zejména pokud jde o oceány, jsou velmi překvapivé. Tak málo o nich víme a čím hlouběji, tím mělčí jsou naše znalosti. Jeden skutečně neuvěřitelný objev se udál v Portugalsku, kde byl chycen obří žralok, který žije v nezměněné podobě na Zemi 80 milionů let! Je vídán jen velmi zřídka. O jakého žraloka se jedná?

Všichni o žralocích víme, že jsou natolik dokonalí, že od dávných časů prošli pramalým vývojem. Dokázali se přizpůsobit všem změnám a epochám. A poslední „úlovek“ to jen dokazuje. Tento exemplář skutečně dávného, ba pradávného žraloka, obří predátor s 300zubou čelistí, byl chycen velmi hluboko. Je známý coby živočišný druh z fosilií už 80 milionů let, který plave v hlubinách Země už od dob dinosaurů. Jeho jméno je žralok skřehotavý nebo též hojnější límcový.

Na video o tomto úlovku se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Žralok límcový– dávný tvor z minulosti

Jednalo o naprosto nečekaný úlovek, když žraloka skvrnitého vylovil z hloubky 610 metrů pod hladinou trawler při komerčním rybolovu. Jejich úlovek je tak nesporně jeden z nejvzácnějších na světě.

Úlovek měřil asi metr, ale mnohem děsivějších bylo jeho 300 zubů v tlamě. V rozhovoru s portugalskou televizí SIC Noticisas TV vědci uvedli, že prováděli projekt Evropské unie zaměřený na minimalizaci vedlejších úlovků. Tyto vznikají při komerčním rybolovu.

Žralokům límcovým se často říká "živé fosilie", a to právě z toho důvodu, že se za celou dobu nezměnili. Nejvíce se blíží podobou velkým bílým žralokům a kladivounům, i když navenek vypadá zcela jinak, spíš jako had. Vědci na palubě lodi, která žraloka chytla, popsali, že má "dlouhé, štíhlé tělo a hlavu, která připomíná hada", jak můžete vidět zde:

Zdroj: Youtube

Predátor? Chobotnice, třeste se

Stejně jako dnešní žraloci mají i žraloci skřehotaví kloubovou čelist, která dokáže zachytit velkou kořist do jehlovitých zubů zvířete. I když 300 zubů ve žraločí tlamě zní skutečně hrozivě, pravdou je, že žralok límcový se živí zejména jinými rybami a zejména olihněmi a chobotnicemi.

S jistotou ale nemůžeme nic tvrdit, protože je o tomto žralokovi známo jen málo. Kromě posledního portugalského úspěchu byl vzácně viděn v celém Atlantiku a ve vodách u pobřeží Japonska a Austrálie. Žije však v extrémních hloubkách zahalen do neustálé tmy, drtivého tlaku a extrémně nízkých teplot, takže nevíme, kolik jedinců jeho populace má.

Nejvzácněji byl tento druh žraloka pozorován v roce 2007, když jej rybáři spatřili v Austrálii na vodní hladině. Ukázalo se, že byl na hladině jen proto, že byl nemocný nebo zraněný, protože krátce po převozu do mořského parku uhynul.

Vědci našli obřího pravěkého kytovce. Postrach moří měl v žaludku další velryby
Magazín

Vědci našli obřího pravěkého kytovce. Postrach moří měl v žaludku další velryby

Rostoucí popularita a dostupnost komerčního rybolovu v hlubokých vodách by však moha zvýšit pravděpodobnost, že se žralok límcový stane vedlejším úlovkem. Zatím se musíme spokojit pouze s informacemi, které známe z dokumentů, kdy byl zřejmě tento druh žraloka inspirací pro příběhy námořníků z 19. století o mořských hadech.

Zdroje:

www.scidaily.cc, edition.cnn.com, cs.wikipedia.org/wiki/zralok_limcovy

Tagy Atlantský oceán Austrálie Evropská unie Japonsko Portugalsko žraloci